Menu

Champions League: Αποτελέσματα και βαθμολογίες

Μπορεί ο Ολυμπιακός να γνώρισε την τρίτη σερί του ήττα στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ με 3-1 σκορ από την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου», ωστόσο παρέμεινε ζωντανός στη μάχη για την τρίτη θέση που οδηγεί στο Europa League.

Κι αυτό γιατί η Γιουβέντους, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο Τορίνο, έκανε την ανατροπή και επικρατώντας με 2-1, δεν άφησε τους Πορτογάλους να ξεφύγουν από την ελληνική ομάδα.

Διαβάστε περισσότερα...

Υποκλίθηκε στην Μπαρτσελόνα ο Ολυμπιακός!

Μια αναμενόμενη ήττα με αξιοπρεπή τρόπο υπέστη ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να αγχώσουν περισσότερο την Μπαρτσελόνα μετά την αποβολή του Πικέ αλλά υπέκυψαν στην ανωτερότητά της (3-1).

8ος όμιλος: Ισοπαλίες για Ρεάλ-Τότεναμ και ΑΠΟΕΛ-Ντόρτμουντ

Ισοπαλία σαν… νίκη στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» για Ρεάλ Μαδρίτης και Τότεναμ.

Ο ΑΠΟΕΛ έφερε ισόπαλο 1-1 με τη Ντόρτμουντ, παρά τις απώλειες των Ντε Καμάργκο και Βάτερμαν.

5ος όμιλος: Θρίαμβοι για Λίβερπουλ και Σπαρτάκ Μόσχας (αποτελέσματα - βαθμολογία)

Η Λίβερπουλ έκανε... περίπατο στην Σλοβενία και με το 7-0 επί της Μάριμπορ πήρε το πρώτο της τρίποντο στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά από επτά αναμετρήσεις χωρίς νίκη. Σπαρτάκ Μόσχας - Σεβίλλη 5-1 στην Ρωσία.

Μάριμπορ - Λίβερπουλ 0-7

Με την επιθετική τριάδα των Φιρμίνο - Σαλάχ - Κουτίνο σε εξαιρετική κατάσταση, η Λίβερπουλ πραγματοποίησε μια καλή προπόνηση στην έδρα της Μάριμπορ, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο σκόραρε τέσσερις φορές (4' Φιρμίνο, 13' Κουτίνιο, 19', 40' Σαλάχ - η πρώτη αγγλική ομάδα που καταφέρνει κάτι τέτοιο), «τιμωρώντας» όλες τις αδυναμίες της σλοβενικής άμυνας.

Στο 54ο λεπτό, ο Ρομπέρτο Φιρμίνο, με ανάποδη κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του συμπατριώτη του, Φιλίπε Κουτίνιο, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, για να έρθουν δύο ακόμη τέρματα από τους Άλεξ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (86') και Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ (90') για το τελικό 7-0, το οποίο είναι η ευρύτερη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία τωνο μίλων του Τσάμπιονς Λιγκ μαζί με τα Ζίλινα-Μαρσέιγ το 2010 και Μπάτε Μπόρισοφ - Σαχτάρ Ντόνετσκ το 2014 (επίσης 0-7).

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των «Κόκκινων» στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης έπειτα από επτά ανεπιτυχείς απόπειρες, από το 2-1 επί της βουλγαρικής Λουντογκόρετς τον Σεπτέμβριο του 2014, με αποτέλεσμα η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να φτάσει τους πέντε πόντους και να αναρριχηθεί με επιβλητικό τρόπο στην κορυφή της βαθμολογίας του 5ου ομίλου, μετά από τρεις αγωνιστικές.

Σπαρτάκ Μόσχας - Σεβίλλη 5-1

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Μόσχα ήταν μια πραγματική «μάχη», με την Σπαρτάκ να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά του Κουίνσι Πρόουμς έπειτα από αντεπίθεση στο 18' και την Σεβίλλη να ισοφαρίζει, επίσης με κεφαλιά, από τον Σίμον Κίαερ δώδεκα λεπτά αργότερα. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως μπήκε μόνο μια ομάδα στον αγωνιστικό χώρο της «Otkrytie Arena» και αυτή ήταν η γηπεδούχος, η οποία με ονειρώδη εμφάνιση και τέσσερα γκολ από τους Μελγκαρέχο (58'), Γκλουσάκοφ (67') Λουίζ Αντριάνο (74'), Πρόουμς (90') ισοπέδωσε τους Ανδαλουσιανούς και έφτασε με θριαμβευτικό τρόπο στο 5-1.

Η βαθμολογία του 5ου ομίλου:

Λίβερπουλ 5 (10-3)
Σπαρτάκ Μόσχας 5 (7-3)
Σεβίλλη 4 (6-7)
Μάριμπορ 1 (1-11)

6ος όμιλος: Νίκες για Σίτι και Σαχτάρ (αποτελέσματα - βαθμολογία)

Οι δυο πιο φορμαρισμένες ομάδες στην Ευρώπη κοντραρίστηκαν στο City of Manchester, όπου η Σίτι... εξήγησε στη Νάπολι γιατί είναι η κορυφαία αυτή τη στιγμή στη Γηραιά Ήπειρο! Οι «Πολίτες» του Γκουαρδιόλα καθάρισαν τους «Παρτενοπέι» και ετοιμάζονται για τους «16». «Διπλό» πρόκρισης για τη Σαχτάρ στο Ρότερνταμ!

Ματσάρες στο Champions League

Μας έλειψε, αλλά η αναμονή έλαβε τέλος και μετά από τρεις εβδομάδες το Champions League επιστρέφει. Το μενού της Τρίτης είναι, δε, άκρως χορταστικό.

Η αναμέτρηση που ξεχωρίζει είναι αυτή της Μαν. Σίτι με τη Νάπολι για τον έκτο όμιλο. Πρόκειται, άλλωστε, για τις πρωτοπόρους Premier League και Serie A αντιστοίχως. Οι «πολίτες» του Πεπ Γκουαρντιόλα στοχεύουν στο 3/3 παρά τις απουσίες των Κομπανί και Μεντί, ενώ στον αντίποδα θα λείψει ο Μίλικ. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Φέγενορντ υποδέχεται στο Ρότερνταμ τη Σαχτάρ που δεν υπολογίζει στον Σρνα.