Άξιζε περισσότερα… Πήρε την ισοπαλία η Νίκη στην Καβάλα

Η Νίκη Βόλου επιστρέφει με τον έναν βαθμό της ισοπαλίας από την Καβάλα, καταφέρνοντας να φέρει το ματς στα ίσια ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των καθυστερήσεων του αγώνα. Η βολιώτικη ομάδα αδίκησε τον εαυτό της διότι ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις περισσότερες προϋποθέσεις για να σκοράρει, όμως οι τελικές ενέργειες των παικτών της δεν ήταν οι κατάλληλες για να επιτευχθεί το τέρμα που θα άλλαζε σημαντικά την ισορροπία του αγώνα. Αντίθετα, η Καβάλα κατάφερε και προηγήθηκε με τον Μάντιτς στο 81′ σε μία από τις ελάχιστες στιγμές της στα καρέ της Νίκης. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Τζιώρα στο 93′, σώζοντας τουλάχιστον τον έναν βαθμό, σ’ ένα ματς που βάσει εικόνας δικαιούταν περισσότερα.

Το φιλμ του αγώνα

15’ Άστοχη η κεφαλιά του Γαβριηλίδη

17’ Ο Δούμτσης γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Σίλβα υποδέχθηκε την απόκρουση των αμυντικών, με τον Αστρά να μπλοκάρει εύκολα το πλασέ του μέσου της Νίκης

28’ Από πλάγια θέση και μέσα στην περιοχή, ο Βερνάρδος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αστρά που έσωσε την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση

31’ Ο Αστράς θα πάρει την μπουκιά από το «κεφάλι» του Δούμτση που είχε πάρει φόρα να απειλήσει με κεφαλιά σε σέντρα του Αρίας στο δεύτερο δοκάρι

2ο ημίχρονο

47’ Ο Αρίας γύρισε στο πέναλτι, ο Δούμτσης αμαρκάριστος θα αστοχήσει από πλεονεκτική θέση, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να βάλει τη Νίκη μπροστά στο σκορ

50’ Ο Αστράς πρόλαβε τον Βερνάρδο, πριν αυτός τσιμπήσει την μπάλα και τη στείλει στα δίχτυα

60’ Ο Γκέκας από πλεονεκτική θέση, με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα άουτ

62’ Σουτ του Σπυρίδη, εξουδετερώνει εύκολα ο Αστράς

81’ 1-0 Με γυριστό σουτ του Μάντιτς, η Καβάλα ανοίγει το σκορ στο «Ανθή Καραγιάννη». Ο Κατσούρι έκανε τη σέντρα, ο Γκέκας γύρισε με κεφαλιά στο πέναλτι, με τον Μάντιτς να κάνει το σουτ και να γράφει το 1-0

90’ Σουτ του Τσιλιγγίρη, μπλοκάρει ο Αστράς

92’ 1-1 Σε κόρνερ του Τσιλιγγίρη, ο Τζιώρας με κεφαλιά από το πρώτο δοκάρει ισοφαρίζει για τη Νίκη

Κίτρινες: Ίτσιος (49’), Εντ Κάρλος (57’), Τσιλιγγίρης (70’)

Καβάλα (Καραμπετάκης): Αστράς, Τσαμούρης (68′ Σμίλτος), Ίτσιος, Πάσαγκιτς, Γαβριηλίδης, Δημητριάδης (59′ Ταβάρες), Ομπιόχα (34′ Κασέμι), Μάντιτς, Παπαδόπουλος (59′ Γκέκας), Κατσουρί, Λέλεκας (59′ Μέτσε).

Νίκη Βόλου (Ξηροφώτος): Τσέλιος, Οικονομόπουλος, Ματάους, Προδρομίτης, Νταμιάν Σίλβα, Λίταινας (86′ Βλάχος), Εντ Κάρλος (58′ Τζιώρας), Σίλβα, Δούμτσης (58′ Σπυρίδης), Αρίας (67′ Τσιλιγγίρης), Βερνάρδος