Κυρίαρχη η Νίκη νίκησε πιο εύκολα από το τελικό 2-1 τον Παλαμά | Απόλλων Κρύας Βρύσης ο επόμενος…

Η Νίκη πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-1 επί του Ατρόμητου Παλαμά, πήρε την πρόκριση στην 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Απόλλωνα Κρύας Βρύσης.

Οι κυανόλευκοι ήταν κυρίαρχοι από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό του αγώνα, πέτυχαν δύο όμορφα γκολ, έχασαν ευκαιρίες για πολλά περισσότερα και έδειξαν ότι βρίσκονται σε πολύ καλό δρόμο ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Super League 2.

Χωρίς κάποιος ποδοσφαιριστής να έχει υστερήσει, αξίζει να σημειώσουμε την εντυπωσιακή εμφάνιση του Βάσκο Γκαντέλιο που συνοδεύτηκε από ένα εκπληκτικό τέρμα καθώς και το ντεμπούτο του Νταμιάν Σίλβα που έδειξε στοιχεία της κλάσης του τόσο σε ανασταλτικό επίπεδο όσο και δημιουργικό. Ο Τσιλιγγίρης μοίρασε ασίστ, έψαξε το γκολ, δεν του έκανε το χατίρι η μπάλα αλλά ήταν σίγουρα ανάμεσα στους διακριθέντες.

Το φιλμ του αγώνα

6’ Ο Τσιλιγγίρης με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής «σημάδεψε» το δεξί δοκάρι της εστίας του Γκαντή

21’ 0-1. Ο Τσιλιγγίρης με μία έξυπνη ψηλοκρεμαστή πάσα, έβγαλε τον Τζιώρα απέναντι από τον αντίπαλο πορτιέρε, με τον επιθετικό της Νίκης να πλασάρει εύστοχα για το 0-1 της Νίκης.

22’ Σουτ του Δούμτση από τη δεξιά γωνία της περιοχής, μπλόκαρε στην κλειστή του γωνία ο Γκαντής

33’ 0-2. Ο Γκαντέλιο με δυνατό σουτ από τη δεξιά γωνία της αντίπαλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Γκαντή που δεν μπόρεσε να αντιδράσει

36’ Μακρινό σουτ του Τσιλιγγίρη, δεν ανησυχεί τον πορτιέρε του Ατρόμητου που μπλοκάρει εύκολα την μπάλα

40’ Ο Δούμτσης κατέβασε με το στήθος την πάσα του Αρίας, πάτησε περιοχή και από πλάγια θέση επιχείρησε σουτ που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

43’ Ο Πολύζος είδε εκτός θέσης τον Τσέλιο, προσπάθησε να τον «κρεμάσει» όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι

2ο ημίχρονο

56’ Ο Τσιλιγγίρης με προσωπική ενέργεια απέφυγε έναν αντίπαλο, έφερε την μπάλα στο δεξί όμως το σουτ που επιχείρησε, εξουδετέρωσε ο Γκαντής πέφτονας στην κλειστή του γωνία

66’  Διαγώνιο σουτ του Κρυπαράκου πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκαντή

68’ Μακρινό σουτ του Βλάχου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα

73’ 1-2 Κόκκινος και Λόζος άλλαξαν γρήγορα την μπάλα στην περιοχή της Νίκης με τον τελευταίο να βγάζει σε θέση τετ α τετ τον Αναγνώπουλο που δεν έχασε την ευκαιρία για να μειώσει το σκορ σε 2-1

82’ Ο Τσιλιγγίρης αποφεύγοντας δύο αντιπάλους βρήκε τον διάδρομο για το σουτ, με τον Γκαντή να αποκρούει σε κόρνερ, πέφτοντας στην δεξιά του γωνία

85’ Δυνατό σουτ του Λίταινα, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι καταλήγει η μπάλα

87’ Ο Αρίας γύρισε προς το πέναλτι από τα αριστερά, γυριστό σουτ του Τσιλιγγίρη έβγαλε με υπερένταση ο Γκαντής

Κίτρινες: Δούμτσης (8’), Τσιλιγγίρης (32’), Λίταινας (58’)

Ατρόμητος Παλαμά (Μάγγος): Γκαντής, Ευθυμιάδης (66’ Καλυβιώτης), Ισούφης (55’ Αντωνίου), Κούρκουλας, Πυργιώτης, Γαργάλας, Μαλάκος (66’ Λόζος), Μπιτέλης (43’ λ.τρ. Καράβας), Αναγνώπουλος, Πολύζος (55’ Κριεζής), Κόκκινος

Νίκη Βόλου (Ξηροφώτος): Τσέλιος, Οικονομόπουλος (62’ Κρυπαράκος), Γκαντέλιο, Κούφας, Βλάχος, Σαλαμούρας (46’ Λίταινας), Σίλβα (73’ Κουτσιμπάνας), Αρίας, Δούμτσης, Τσιλιγγίρης, Τζιώρας (68’ Προδρομίτης)