Ξέμεινε από δυνάμεις στην παράταση και αποκλείστηκε από την ανώτερη Παναχαϊκή

Ο Ολυμπιακός Βόλου πάλεψε για 90 λεπτά κόντρα στην Παναχαϊκή, πήγε το ματς στην παράταση, όμως ξέμεινε από δυνάμεις και αποκλείστηκε δίκαια από τη συνέχεια του Κυπέλλου, χάνοντας με 4-1 (1-1 κανονική διάρκεια)

Οι τυπικά γηπεδούχοι, μιας και το ματς έγινε στο κεκλεισμένων των θυρών Δημοτικό Στάδιο του Αλμυρού, αιφνιδίασαν με την απόδοσή τους την αντίπαλη ομάδα και εξαφάνισαν τη διαφορά μίας κατηγορίας που τους χωρίζει.

Το συγκρότημα του Στέλιου Αρσένου πίεσε ψηλά, βραχυκύκλωσε την όποια διάθεση για δημιουργία των αντιπάλων, περιορίζοντας τη δράση στο μισό της Παναχαϊκής. Ωστόσο, η κατοχή της μπάλας δεν δημιούργησε προϋποθέσεις για κάποιο τέρμα με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να είναι πιο απειλητικοί όταν έκλεβαν την μπάλα και έφευγαν στην επιθετική μετάβαση.

Στο 42’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον MVP της αναμέτρησης, Νίλι. Ο Ολυμπιακός Βόλου βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 71ο λεπτό με τον Γκουντρουμπή. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου οι ερυθρόλευκοι ξέμειναν από δυνάμεις και παραδόθηκαν στις επιθετικές ορέξεις των αντιπάλων τους. Η Παναχαϊκή πέτυχε τρία ακόμη τέρματα κι έχασε άλλα τόσα, παίρνοντας δίκαια το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Το φιλμ του αγώνα

6’  Σε κόρνερ του Μπουμπούκη από τα αριστερά οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το ασταθές διώξιμο των φιλοξενούμενων, χάνοντας την πρώτη ευκαιρία του αγώνα.

10’ Στην κόντρα επίθεση ο Πολέτο έφυγε γρήγορα από τα αριστερά, την κατάλληλη στιγμή έβγαλε τη συρτή σέντρα, όμως το πλασέ του Ρόβα από θέση βολής πέρασε άουτ

22’ Ο Τραορέ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με γυριστό προσπάθησε να απειλήσει ο Ρόβας η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε

36’ Ο Πολέτο γύρισε από τα αριστερά στην καρδιά της άμυνας, ο Ρόβας δεν βρήκε την μπάλα στο πλασέ που επιχείρησε, αυτή έφτασε στον αμαρκάριστο Τραορέ που από καλή θέση σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

42’ 0-1. Ο Νίλι με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Σιδεράκη για το 0-1 της Παναχαϊκής

2ο ημίχρονο

51’ Ο Τραορέ έβγαλε τον Ρόβα στον κενό χώρο, ο επιθετικός της Παναχαϊκής κόπηκε από την άμυνα των γηπεδούχων, με τον ίδιο να ζητά πέναλτι

55’ Σουτ του Ρόβα μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Σιδεράκη

66’ Ο Νίλι γέμισε από τα δεξιά με τον Ντε Τόμας να κάνει το βολ πλανέ και η μπάλα να περνά μόλις άουτ

71’ 1-1. Ο Κορέλας έβγαλε κάθετα στον Γκουντρουμπή, ο επιθετικός του Ολυμπιακού έμεινε όρθιος και με το δεξί έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κολοβούρη

80’ Δυνατό σουτ του Αναστασίου από κοντά, έβγαλε δύσκολα ο Κολοβούρης, η μπάλα κατέληξε στον Γκουντρουμπή που κόπηκε τελευταία στιγμή πριν εκτελέσει για το 2-1

89’ Ο Ελευθεριάδης από κοντά και χωρίς πίεση έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σιδεράκη, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για το 2-1 της ομάδας του

Παράταση

91’ Άουτ το συρτό σουτ του Ελευθεριάδη

94’ Αδύναμο σουτ του Αναστασίου, θα μπλοκάρει εύκολα ο Κολοβούρης

98’ 1-2. Σέντρα του Νίλι στο δεύτερο δοκάρι, με τον Πατρινό από κοντά με το κεφάλι να κάνει το 2-1 για τους φιλοξενούμενους

100’ 1-3. Ο Νίλι έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Ελευθεριάδη, αυτός σέρβιρε στον Ρόβα που από κοντά έκανε το 1-3

112’ 1-4. Ο Ρόβας εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, σε πρώτο χρόνο ο Σιδεράκης απέκρουσε το σουτ του επιθετικού της Παναχαϊκής, όμως στην επαναφορά ο φορ των φιλοξενούμενων δεν άφησε περιθώρια στον πορτιέρε των γηπεδούχων.

115’ Σουτ του Πατρινού από θέση μέσα αριστερά, σώζει την εστία του ο Σιδεράκης

117’ Δυνατό σουτ του Ελευθεριάδη, έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σιδεράκης

119’ Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού από τον Νίλι, ψηλά άουτ το σουτ του Ρόβα

Ολυμπιακός Βόλου – Παναχαϊκή 1-4

Κίτρινες: Παπακώστας (40’), Ζαμόρα (44’), Ματέα (45’+2’), Γκουντρουμπής (84’), Μασούρας (90’)

Σκόρερ: Νίλι (42’), Γκουντρουμπής (71’), Πατρινός (98’), Ρόβας (100’, 114′)

Ολυμπιακός Βόλου (Αρσένος): Σιδεράκης, Κακάμης, Καμπέρης, Παπακώστας, Γιαννίτσης, Ζέρης (103’ Καραστέργιος), Αρσένης (46’ Κορέλας), Παπαδάκος (46’ Αναστασίου), Ματέα (57’ Κατσαγεωργίου), Μπουμπούκης (46’ Μπάλλας), Γκουντρουμπής (90’ Παπαδήμος).

Παναχαϊκή (Τάτσης): Κολοβούρης, Πανάγου (79’ Λεσάι), Λυμπεράκης (79’ Μασούρας), Ζαμόρα, Μπαξεβάνος, Καστελιάνο, Τραορέ (57’ Ελευθεριάδης), Πετράτος (37’ Ντε Τόμας, 97’ Πατρινός), Ρόβας, Νίλι, Πολέτο (57’ Καραγιάννης).

Διαιτητής: Γιουματζίδης (Πέλλα)

Βοηθοί: Σαμαράς (Πέλλα), Κουτσικανίδης (Πιερία)