ΒΙΝΤΕΟ: Ντεμπούτο με γκολάρα για τον Κωστούλα στην Εθνική Ελπίδων

Ο 17χρονος επιθετικός του Ολυμπιακού, μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και στο 84′ ισοφάρισε -προσωρινά- σε 1-1 με αδιανόητη λόμπα στην κίνηση, χαρίζοντας ένα πανέμορφο γκολ.

Ο νεαρός ποδοσφαιριστής, μάλιστα αφιέρωσε το γκολ του στον αδικοχαμένο Τζορτζ Μπάλντοκ, βγάζοντας το μαύρο περιβραχιόνιο δείχνοντας προς τον ουρανό.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η Σλοβακία προηγήθηκε στο 56′ με τον Γκάντος όμως η Εθνική ισοφάρισε με την γκολάρα του Κωστούλα από τη στο 84′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 88′ ο Γιάβροσεκ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του διεθνούς ποδοσφαιριστή Τζορτζ Μπάλντοκ ενώ ως φόρο τιμής στον εκλιπόντα οι ποδοσφαιριστές της Εθνικής Ομάδας αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια στην αναμέτρηση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σλοβακία (Γιάσοσλαβ Κέντος): Μπέλκο, Κόπασεκ, Γιάβορτσεκ, Κόζα, Σελέτσκι (60’ Σίκουλα), Μ. Σάουερ (60’ Σβιντέρσκι), Νέμπιλα, Γκάιντος (78’ Βεζελόφσκι), Κάπραλικ (78’ Σπατσίλ), Μαρσέλι (60’ Λ. Σάουερ), Γιαμπόρ (60’ Γκρίγκερ).

Ελλάδα (Γιάννης Ταουσιάνης): Μπαλωμένος (46’ Γραμματικάκης, 70’ Αγγελόπουλος), Κουτσογούλας (46’ Τασιούρας), Τόλης, Κωστής, Αποστολόπουλος (46’ Κίτσος), Δαρέλας (46’ Αποστολάκης, 70’ Καλοσκάμης), Μουζακίτης (62’ Μεταξάς), Νιάρχος (46’ Κωστούλας), Κουρφαλίδης (46’ Μπακούλας), Ζουγλής (62’ Μπελεβώνης), Κούτσιας (46’ Τζίμας).