Παλικαρίσιος βαθμός για τη Νίκη στα Γιάννενα

Η Νίκη με “συνταγή” ΠΑΟΚ Β’ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στα Γιάννενα απέναντι στον ΠΑΣ που μετρούσε μόνο νίκες.

Οι κυανόλευκοι εξουδετέρωσαν τα επιθετικά όπλα του ΠΑΣ Γιάννινα, μάλιστα ο κ. Πομς, “υποχρεώθηκε” να αντικαταστήσει τον μπαρουτοκαπνισμένο Μάντζη καθώς δεν μπόρεσε να απειλήσει την άμυνας της Νίκης. Οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου προσπάθησαν στο δεύτερο ημίχρονο να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να πετύχουν το τέρμα που θα τους έδινε το πρώτο τους τρίποντο, ωστόσο αυτό δεν ήρθε με αποτέλεσμα το ισόπαλο αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο.

Οι γηπεδούχοι πέρα από την κατοχή, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες, με την καλύτερή τους να καταγράφεται στις καθυστερήσεις του ματς, όταν το σουτ του Δούμα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Τσέλιου.

Η Νίκη την επόμενη εβδομάδα αντιμετωπίζει την Καβάλα εκτός έδρας και με καλή ψυχολογία και αυτοπεποίθηση θα προσπαθήσει να κατακτήσει το πρώτο της τρίποντο.

Το ματς

2’ Σουτ του Λούπα από καλή θέση μέσα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι της εστίας του Τσέλιου

11’ Ο Χάινριχ γύρισε επικίνδυνα στην περιοχή της Νίκης, σε πρώτο χρόνο απέκρουσε ο Τσέλιος και στη συνέχεια ο Προδρομίτης έδιωξε σε κόρνερ

14’ Ο Σόρια εκτέλεσε το κόρνερ, την πρώτη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι πήρε ο Σομποσίνσκι, τη δεύτερη ο Δούμας, με την μπάλα να καταλήγει άουτ

38’ Κόρνερ του Σελιμάι, άουτ η κεφαλιά του Ματάους

2ο ημίχρονο

48’ Κεφαλιά του Μάντζη σε από εκτέλεση φάουλ του Σόρια, μπλόκαρε ο Τσέλιος

49’ Κεφαλιά του Σποβάλοφ δεν ανησυχεί τον Αθανασίου που μαζεύει εύκολα

57’ Ο Σίλβα βρήκε τον Σαποβάλοφ που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Δούμα και κατέληξε κόρνερ.

65’ Εκτέλεση φάουλ του Αρίας, λίγο πάνω από το δοκάρι η μπάλα

68’ Σουτ του Βερνάρδου μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στον Σομποντίνσκι και στην συνέχεια μπλοκάρει εύκολα ο Αθανασίου

89’ Άουτ το σουτ του Τσιλιγγίρη

91’ Δοκάρι για τον ΠΑΣ. Σε γέμισμα στην περιοχή της Νίκης από τον Λεό, το διώξιμο του Προδρομίτη κόντραρε στον Σέποβιτς, στρώθηκε στον Δούμα που από κοντά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Τσέλιου

Κίτρινες: Σελιμάι (41’), Αρίας (74’), Λίταινας (73’)

ΠΑΣ Γιάννινα (Πομς): Αθανασίου, Μπακαδήμας, Λούπας (46’ Β. Αθανασίου), Σόρια, Ρίντερ (85’ Νικολιάς), Σομποσίνσκι, Δούμας, Τζίνο, Χάινριχ, Σέποβιτς, Μάντζσης (69’ Λεό)

Νίκη Βόλου (Ξηροφώτος): Τσέλιος, Οικονομόπουλος, Σελιμάι (46’ Σαποβάλοφ), Ματάους, Προδρομίτης, Εντ Κάρλος (55’ Λίταινας), Σίλβα, Αρίας (76’ Σπυρίδης), Γκαντέλιο, Δούμτσης (84’ Τσιλιγγίρης), Βερνάρδος