Χειροκροτήθηκε η Νίκη στο 3-3 του Πανθεσσαλικού με την ΑΕΛ

Ισόπαλο με σκορ 3-3 έληξε το παιχνίδι του Πανθεσσαλικού ανάμεσα στη Νίκη Βόλου και την ΑΕΛ. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και μόλις στο 3’ προηγήθηκαν με κεφαλιά του Ηλιάδη. Πριν ακόμη βγάλει αντίδραση η Νίκη, η ΑΕΛ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Κώστα Παπαγεωργίου να σκοράρει με κοντινό σουτ στο 18’. Από το σημείο εκείνο και μετά οι γηπεδούχοι ανέβασαν γραμμές, ρίσκαραν και δικαιώθηκαν στο 39’ με τον Δούμτση να εκμεταλλεύεται το κλέψιμο του Απονσά και με σουτ από κοντά να κάνει το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση και στο 60’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Σαποβάλοφ να κεραυνοβολεί από κοντά τον Περντρέου. Δέκα λεπτά αργότερα οι κυανόλευκοι έκαναν την ολική ανατροπή, με τον Βερνάρδο να αξιοποιεί την πάσα του Ματάους σε φάουλ του Γκαντέλιο. Κι ενώ το ματς είχε γείρει υπέρ της Νίκης που είχε και το μομέντουμ της ανατροπής, η ΑΕΛ, χάρη σ’ ένα τυχερό γκολ του Πασά στο 84′, ισοφάρισε σε 3-3, σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Το ματς

3’ 0-1 η ΑΕΛ. Ο Παπαγεωργίου εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Ηλιάδης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι πριν η μπάλα φτάσει στον Σούλη και με γυριστή κεφαλιά προς τα πίσω άνοιξε το σκορ στο Πανθεσσαλικό

16’ Ο Γκαντέλιο εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, την κεφαλιά πήρε ο Απονσά, με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ

18’ 0-2 η ΑΕΛ. Ο Τριμμάτης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Παπαγεωργίου παρενέβη στην πορεία της μπάλας και με πλασέ, έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Σούλη

23’ Σε κόρνερ του Γκαντέλιο από τα δεξιά, ο Βερνάρδος από κοντά έκανε την καρφωτή κεφαλιά, όμως ο Περντρέου έσωσε με τα πόδια στη γραμμή

27’ Ο Σούλης βγαίνει νικητής σε τετ α τετ με τον Παπαγεωργίου, μετά από πάσα «πάρε-βάλε» του Μούργου

39’ 1-2 μειώνει η Νίκη. Ο Απονσά εκμεταλλεύτηκε την λάθος πάσα του Βαφέα, πήρε την μπάλα από τον Ηλιάδη, στην προσπάθεια να αποφύγει τον Βαφέα βγήκε πάσα στον Δούμτση που αφού πάτησε περιοχή με το δεξί έγραψε το 1-2.

2ο ημίχρονο

47’ Σουτ του Μούργου από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσέλιου

60’ 2-2 η Νίκη. Ο Σαποβάλοφ μέσα από την περιοχή κεραυνοβόλησε τον Περντρέου για το 2-2 της Νίκης

63’ Γύρισμα του Σαποβάλοφ στην περιοχή, ο Λίταινας με σουτ στην κίνηση θα στείλει την μπάλα πάνω από το δοκάρι

70’ 3-2 η Νίκη. Ο Γκαντέλιο γέμισε με φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, ο Ματάους γύρισε με το αριστερό, με τον Βερνάρδο από κοντά με προβολή να κάνει το 3-2

84’ 3-3 η ΑΕΛ. Σουτ του Πασά μέσα από την περιοχή, η μπάλα άλλαξε πορεία χτυπώντας στην πλάτη του Βλάχου και κατέληξε στα δίχτυα

94’ Ο Σαποβάλοφ γύρισε στον Λίταινα, το σουτ του οποίου εξουδετέρωσε ο Περντρέου

Νίκη Βόλου (Στ. Ξηροφώτος): Σούλης (46’ Τσέλιος), Οικονομόπουλος (46’ Σαποβάλοφ), Ματάους, Προδρομίτης, Γκαντέλιο, Σίλβα, Κάρλος (46’ Λίταινας), Αρίας, Βερνάρδος, Δούμτσης (73’ Βλάχος), Απονσά (85’ Τζιώρας)

ΑΕΛ (Αλ. Βοσνιάδης): Περντρέου, Τριμμάτης (77’ Θ. Παπαγεωργίου), Βαφέας, Ηλιάδης, Παπαδόπουλος (55’ Κοσσονού), Παναγιωτίδης (55’ Γιαξής), Οικονόμου, Παπαγεωργίου, Πασάς, Μούργος, Μωραΐτης (77’ Φατάι)