4X4 η Ελλάδα, νίκησε κούραση και Ιρλανδία

Εθνική… 4×4! Η Ελλάδα λύγισε και την Ιρλανδία, επικρατώντας 2-0, διατήρησε το απόλυτο, αφιέρωσε τη νίκη στον Μπάλντοκ και περιμένει την Αγγλία για μία μάχη πρωτιάς.

Με γκολ των Μπακασέτα και Μάνταλου που πανηγύρισαν φιλώντας τα μαύρα περιβραχιόνια για το αδικοχαμένο Μπάλντοκ η Ελλάδα νίκησε 2-0 την Ιρλανδία φτάνοντας τις τέσσερις νίκες σ’ ισάριθμα ματς στον 2ο όμιλο της Β’ Κατηγορίας του Νations League, μαθηματικά τη 2η θέση του και διατηρώντας ο +3 από την Αγγλία πριν την υποδεχθεί!

Η Εθνική Eλλάδος «κεφαλαιοποίησε» την ιστορική επικράτηση επί της Αγγλίας (2-1), προ τριημέρου, κερδίζοντας και την Ιρλανδία με 2-0 (ξανά με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος)!

Αποτέλεσμα που της επιτρέπει να διατηρήσει την …αψεγάδιαστη (τέσσερις νίκες σ’ ισάριθμα ματς) πορεία της στον 2ο όμιλο της Β’ Κατηγορίας του Νations League, να εξασφαλίσει μαθηματικά τη 2η θέση του και να διατηρήσει το +3 από την Αγγλία πριν την υποδεχθεί!

Ένα «Γ. Καραϊσκάκης» κατάμεστο από κόσμο – που εξάντηλσε τα εισιτήρια θέλοντας ν’ αποθεώσει τους «πορθητές» του Γoυέμπλεϊ, αλλά και να τους στηρίξει στη δύσκολη αποστολή τους ν’ αγωνίζονται ενώ πενθούν τον θάνατο του Τζορτζ Μπάλντοκ – έδωσε ώθηση στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Το οποίο εμφανίστηκε με μία αλλαγή σε σχέση με το ματς κόντρα στην Αγγλία (Χατζηδιάκος αντί του τιμωρημένου Κουλιεράκη) και χωρίς τον Κωνσταντέλια που ταλαιπωρήθηκε από ίωση.

Το ξεκίνημα – μετά το χειροκρότημα που προηγήθηκε κι ακολούθησε το ενός λεπτού σιγή για τον αδικοχαμένο Τζόρτζιο – ήταν θυελλώδες για την «γαλανόλευκη».

Αφού, πάντως, γλίτωσε σε άστοχο τετ ατ τετ του Φέργκιουσιον μετά την ασυνεννοησία των Κουρμπέλη-Ρότα (4’).

Στο 11’ σουτ του Μασούρα απέκρουσε ο γκολκίπερ στην γωνιά του σε κόρνερ, ενώ ακόμη μεγαλύτερη στιγμή ήταν 8 λεπτά μετά όταν ο Κέλεχερ απέκρουσε, με τα πόδια, σουτ του Μπακασέτα αλλά ως εκ θαύματος το ριμπάουντ του Παυλίδη κατέληξε πάνω του!
«Όχι» εισέπραξε κι ο Γιαννούλης στο 29’ από τον Ιρλανδό κίπερ και το ημίχρονο βγήκε στη «λευκή» ισοπαλία.

Η οποία δεν έμεινε πολύ στην επανάληψη αφού ο Τάσος Μπακασέτας στο 48΄΄ εξαπέλυσε δυνατό σουτ (μετά από συνεργασία με τον Τζόλη) εκτός περιοχής και με τη βοήθεια κόντρας άνοιξε το σκορ εν μέσω αποθέωσης!

Συγκινημένος ο αρχηγός ύψωσε το μαύρο περιοβραχιόνιο φιλώντας το…

To ματς άλλαξε εικόνα ακολούθως με την εθνική να κατεβάζει «στροφές» και τους αντιπάλους να κερδίζουν μέτρα. Μάλιστα στο 69′ ο Βλαχοδήμος απέκρουσε εντυπωσιακά κεφαλιά του Τέιλορ σε κόρνερ.

Oι Ιρλανδοί όμως δεν απείλησαν περαιτέρω και το λάθος του γκολκίπερ τους σε επαναφορά εκμεταλλεύθηκε ο νεοεισελθών Μάνταλος σκοράροντας κι αφιερώνοντας το εκεί ψηλά…

Μοναδική «σκιά» στη βραδιά η κίτρινη στον Κουρμπέλη που του στοιχίζει την συμμετοχή στο επόμενο ματς με την Αγγλία στο ΟΑΚΑ (14/11)

Διαιτητής: Κούι (Ολλανδία)

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος – Ρότα, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Γιαννούλης – Σιώπης, Κουρμπέλης (83′ Τσιμίκας) – Τζόλης (82′ Mάνταλος), Μπακασέτας (72′ Zαφείρης), Μασούρας (65′ Πέλλας) – Παυλίδης (72′ Δουβίκας).

ΕΪΡΕ: Κέλεχερ, Μπρέιντι, Σκέιλς, Κόλινς, Ο’ Σει (82′ ΜακΑτίρ), Κάλεν, Νάιτ, Σμόντικς, Πάροτ, Φέργκιουσον (57′ Eμποσέλε), Ογκμπένε (57′ Τέιλορ)