Άξιος πρωταθλητής στην Β’ ΕΠΣΘ ο Μαγνησιακός (35 photos)

Πρωταθλητής στην Β’ ΕΠΣΘ αναδείχθηκε ο Μαγνησιακός, καθώς στον τελικό του πρωταθλήματος που διεξήχθη στο ΕΑΚ νίκησε με 2-1 τον Άνθιμο Γαζή και πανηγύρισε τον τίτλο. Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι με αρκετές συγκινήσεις, με τον Μαγνησιακό να προηγείται με 1-0 στο ημίχρονο με γκολ του Προβιά στο 29′, ενώ νωρίτερα στο 26′ ο Άνθιμος Γαζής έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα του Γκούρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κουτσουνίδης έχασε πέναλτι στο 53′ με τον Κουτσουνίδη, ο Μπάλας για τον Μαγνησιακό έκανε το 2-0 στο 63′, για να μειώσει το σκορ για τον Άνθιμο Γαζή ο Κουτσουνίδης στο 93′.
Να τονίσουμε, πως και οι δύο ομάδες τη νέα αγωνιστική περίοδο θα αγωνίζονται στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ, καθώς ήταν οι πρωταθλητές στους δύο ομίλους της Β’ κατηγορίας.
Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ο Μαγνησιακός μετά το 10′ ήταν καλύτερος στο παιχνίδι, κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα και στο 26′ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Γκούρης ανέτρεψε τον Οικονόμου λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο διαιτητής Καλατζής καταλόγισε το φάουλ, αποβάλλοντας τον τερματοφύλακα Γκούρη.
Ο Άνθιμος Γαζής δεν είχε άλλον τερματοφύλακα στον πάγκο, με τον Μυλωνά να παίρνει θέση κάτω από τα δοκάρια. Στο λεπτό αυτό πέρασε στο παιχνίδι ο Κουτσουνίδης στη θέση του Θεοδώρου. Το φάουλ εκτελέστηκε τρία λεπτά αργότερα, με τον Προβιά στο 29′ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Άνθιμου Γαζή και να γράφει έτσι το 1-0 για τον Μαγνησιακό.
Μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους δεν σημειώθηκε κάποια αξιοσημείωτη φάση, είτε για τη μία, είτε για την άλλη ομάδα.
Στην επανάληψη ο Άνθιμος Γαζής μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, χάνοντας πολύ καλή ευκαιρία στο 47′ με τον Δανιλόπουλο, για να κερδίσει πέναλτι ο Γαζής στο 53′. Ο Τζήκας ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Βίτσιο, με τον Κουτσουνίδη να αναλαμβάνει την εκτέλεση της «εσχάτης των ποινών». Η εκτέλεση ήταν πολύ κακή, με τον Βίτσιο να πέφτει και να μπλοκάρει τη μπάλα.
Δύο λεπτά αργότερα, στο 55′, ο Δανιλόπουλος σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι διαμαρτυρίες των παικτών του Άνθιμου Γαζή ήταν έντονες προς το διαιτητή, με την απόφαση να μην αλλάζει.
Στη συνέχεια ο Μαγνησιακός έφτασε κοντά στο 2-0 με τους Θεοδωρόπουλο στο 59′ και τον Φέιζο ένα λεπτό αργότερα, για να έρθει στο 63′ το δεύτερο τέρμα για την ομάδα του Βασίλη Πανόπουλου. Ο Μπάλας με σουτ έγραψε το 2-0, ενώ ο επιθετικός του Μαγνησιακού έχασε σπουδαία ευκαιρία να πετύχει και τρίτο τέρμα στο 65′, σε ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Μυλωνά.
Στο 81′ έμεινε και ο Μαγνησιακός με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Προβιά με απευθείας κόκκινη κάρτα, για σκληρό φάουλ πάνω στον Δανιλόπουλο. Ο επιθετικός του Άνθιμου Γαζή είχε σουτ στο δοκάρι στο 93′ και στην επαναφορά της μπάλας ο Κουτσουνίδης με κεφαλιά από κοντά έγραψε το τελικό 2-1.
Με το τελευταίο σφύριγμα το διαιτητή Καλαντζή οι παίκτες του Μαγνησιακού πανηγύρισαν έξαλλα την κατάκτηση του πρωταθλήματος, με το πρόεδρο της ΕΠΣΘ, Περικλή Λασκαράκη, να απονέμει το κύπελλο του πρωταθλητή στον αρχηγό Νίκο Προβιά, ενώ νωρίτερα, όλοι οι παίκτες του Μαγνησιακού παρέλαβαν τα μετάλλιά τους από τον πρόεδρο της ΕΠΣΘ.
Ο πρόεδρος του Άνθιμου Γαζή, Δημήτρης Σουίπας, καθώς και οι γενικοί αρχηγοί Βασίλης Παπαχρήστος και Θανάσης Παπαδής, συνεχάρησαν έναν-έναν τους ποδοσφαιριστές του Μαγνησιακού, μετά την παραλαβή των μεταλλίων, ενώ έδωσαν στο τέλος συγχαρητήρια στον Μαγνησιακό για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και στην ΕΠΣΘ για την άρτια διεξαγωγή του αγώνα.
Διαιτητής: Καλατζής
Βοηθοί: Αναστασίου, Γεωργαντζής
Κόκκινη: 26′ Γκούρης-81′ Προβιάς
Κίτρινες: Λάσκος, Παπαδόπουλος-Θεοδωρόπουλος, Κρανιάς, Κοντοβάς, Βίτσιος.
ΑΝΘΙΜΟΣ ΓΑΖΗΣ: Γκούρης, Δημόπουλος (12′ λ.τρ. Κ. Μπρισμπέος), Αλεξίου, Μυλωνάς, Κωστάκης, Λάσκος, Τζήμας (70′ Βαλέρα), Παπαδόπουλος, Δανιλόπουλος, Θεοδώρου (26′ Κουτσουνίδης), Γεωργιάδης.
ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Βίτσιος, Κρανιάς, Πέτρου, Κοντοβάς, Προβιάς, Φέιζο, Οικονόμου (86′ λ.τρ. Γκάγκας), Μάιπας, Θεοδωρόπουλος (62′ Τζίκας), Μπάλας, Τσιγαρίδας (90′ Δοδοντσίδης).