Άξιζε τη νίκη, πήρε ένα βαθμό στην Κατερίνη ο Ρήγας

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ρήγας Φεραίος στο σημερινό παιχνίδι με τον Πιερικό στην Κατερίνη. Θα μπορούσε, κάλλιστα, να φύγει με το «διπλό» από την Κατερίνη στο παιχνίδι με τον Πιερικό, όμως επέστρεψε στο Βελεστίνο με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Η αναμέτρηση διεξήχθη για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, με τον Ρήγα να ανοίγει το σκορ στο 44′ με πέναλτι του Σπαθή. Η ισοφάριση για τον Πιερικό ήρθε με τον Παπαδόπουλο στο 65 (απευθείας φάουλ).

Η ομάδα του Βελεστίνου ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο. Μπήκε με πάθος στον αγωνιστικό χώρο, επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του και από την αρχή του παιχνιδιού κυνήγησε το γκολ. Μόλις στο 1′ ο Ρήγας είχε δοκάρι με πλασέ του Σέττου, με τη μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να καταλήγει στα χέρια του Σοϊλεμέζογλου.
Αν εξαιρέσουμε τη φάση του 5′ όπου ο Παπαγιάννης μπλόκαρε τη μπάλα μετά από προσπάθεια του Λαζόπουλου, στο διάστημα 15′-45′ ο Ρήγας ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 0-1.
Στο 27′ ο Σοϊλεμένογλου μπλόκαρε τη μπάλα σε προβολή του Σέττου, ενώ στο 41′ χάθηκε νέα ευκαιρία για τους «κυανόλευκους», με τον Τζοβάρα να πιάνει την κεφαλιά σε σέντρα του Γκίκα, με τον πορτιέρο του Πιερικού να αποκρούει σωτήρια.
Στο 43′ ο Ρήγας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή τη Γκίκα από τον Αγησιλάου. Ένα λεπτό αργότερα, στο 44′, ο Χρήστος Σπαθής ευστόχησε στο πέναλτι, γράφοντας το 0-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πιερικός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, αντέδρασε και από μια στημένη φάση στο 65′ είδαν την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Παπαγιάννη. Συγκεκριμένα, ο Παπαδόπουλος με εκτέλεση φάουλ έγραψε το 1-1, σκορ το οποίο δεν άλλαξε, παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων στα 25 εναπομείναντα λεπτά. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τον Ρήγα, πάντως, να χάνει σπουδαία ευκαιρία για να πάρει τη νίκη στο 88′. Το σουτ όμως του Κιπτίου απέκρουσε σωτήρια ο Σοϊλεμέζογλου.
Διαιτητής: Πανυτσίδης (Κοζάνης).
Βοηθοί: Παπαδόπουλος, Μωυσιάδης (Κοζάνης).
Κίτρινες: Γκίκας, Τζοβάρας, Βουραζέρης.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Σοϊλεμέζογλου, Γελαδάρης, Μπαρούτας, Αγησιλάου, Κραγιόπουλος, Νταντίνης, Συμεωνίδης (46′ Αγαθαγγελίδης), Λούγκος, Τριανταφυλλίδης (46′ Κοκονόζι), Παπαδόπουλος, Λαζόπουλος.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Βουραζέρης, Σπαθής, Γκάγκας, Αλεξίου, Κιπτίου, Γεωργατζής, Τζοβάρας (80′ Χίσα), Γκίκας (88′ Λάμπρου), Σέττος (91′ Τσελεπής).