Έσπασε το… ρόδι η ΑΣΑ

Επιθετικός μονόλογος της Αναγέννησης Καρδίτσας ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, που ήταν ανώτερη και δίκαια επικράτησε 2-0 του Πανελευσινιακού στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας. Είχε τρία δοκάρια με Τσιλούλη (21′, 85′), Γκουγκούδη (52′), έχασε αρκετές ευκαιρίες με πρωταγωνιστές τους Γκουγκούδη, Τζέκο, ωστόσο κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 79′ με το γκολ του Μπιτέλη και να πετύχει ακόμη ένα στο 93′ με τον Τσιλούλη.

Να σημειωθεί ότι η Αναγέννηση πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη για το 2016. Η τελευταία φορά που είχε επικρατήσει στο «σπίτι» της ήταν στις 28 Νοεμβρίου του 2015 με 1-0 κόντρα στον Αχαρναϊκό.

Η ΑΣΑ είχε την υπεροχή, αλλά και τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Είχε οριζόντιο δοκάρι στο σουτ του Τσιλούλη στο 21′, ενώ απείλησε και με τον Τζέκο στο 24′. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στο 3′, σε μαρκάρισμα του Ανδρίκου στον Μπλέντι, όμως ο διαιτητής Παπαργυρίου (Πιερίας) έδειξε «παίζετε».

Οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν και στο δεύτερο μέρος με επιθετικό… μονόλογο. Είχαν ακόμη ένα δοκάρι, στο 52′, με τον Γκουγκούδη, ενώ ένα λεπτό μετά ο ίδιος έχασε ακόμη μία κλασική ευκαιρία, όταν βρέθηκε τετ α τετ με τον Μανιάτη, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Τζέκος στο 68′ και 72′ δεν βρήκε στόχο και τελικά το γκολ ήρθε στο 79′ με σκόρερ τον Μπιτέλη. Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 93′ με το σουτ του Τσιλούλη, ο οποίος είχε και δοκάρι (αριστερό) στο 85′.

Έτσι, οι Θεσσαλοί πήραν μεγάλη βαθμολογική ανάσα, με τους «σταχυοφόρους» να απέχουν πλέον έξι πόντους από τη ζώνη σωτηρίας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Σάββας, Μπλέντι, Δημόπουλος, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος, Υφαντής (54′ Μπιτέλης), Γκουγκούδης (54′ Τσούκαλος), Τζέκος (81′ Ακασού), Τσιλούλης, Μαυριάς.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος): Μανιάτης, Παληγεώργος, Ανδρίκος, Κασνέτση, Τσίγκρος, Κακαράς, Κυζιρίδης (67′ Δημόπουλος), Βάιτζερ, Γιαννιτσάνης, Πλαβούκος (46′ Τσολακίδης), Κωνσταντινίδης (58′ Σταματάκης).