Φιλική ΝΙΚΗ, 2-0 τον Οικονόμο

Την ευκαιρία να κρατήσουν σε αγωνιστικούς ρυθμούς τους ποδοσφαιριστές τους αλλά και να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα, είχαν οι προπονητές της Νίκης και του Οικονόμου στο σημερινό (07/02) φιλικό που πραγματοποιήθηκε στο «Π. Μαγουλάς». Το συγκρότημα του Κώστα Βελιτζέλου επικράτησε με σκορ 2-0, χάρη σε τέρματα του Μέτσε στο 7′ και του Ιβανίδη στις καθυστερήσεις.

Προηγήθηκε με τον Μέτσε
Η Νίκη Βόλου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Οικονόμος έδωσε χώρο στους γηπεδούχους, προσπαθώντας να κλείσει τους διαδρόμους και να χτυπήσει στην κόντρα.
Επτά λεπτά από την έναρξη του παιχνιδιού, η Νίκη Βόλου πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Κόλα εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Μέτσε με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, το μακρινό σουτ του Μαχαίρα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βρονταρά.
Στο 28΄ ο Σκοπελίτης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Ματθαίου να παίρνει την κεφαλιά και τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Στην τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους ο Κιπτίου σέντραρε από τα αριστερά, αλλά την κεφαλιά του Κόλα, μπλόκαρε ο Γούπος.

Ο Ιβανίδης διπλασίασε τα τέρματα της Νίκης
Η Νίκη Βόλου διατήρησε τον έλεγχο της μπάλας και στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησε με οργανωμένες επιθέσεις να πετύχει κάποιο τέρμα, με τους φιλοξενούμενους να περιορίζονται σε ρόλο παρατηρητή.
Στο 48΄ ο Κιπτίου δοκίμασε το πόδι του από μακριά, όμως ο Γούπος κατάφερε να μπλοκάρει. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα το σουτ του Σκοπελίτη έφυγε λίγο άουτ, ενώ μετά από δέκα λεπτά εκείνο του Πελεκάνου είχε την ίδια κατάληξη. Στο 75΄ ο Καψιώχας με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας. Οκτώ λεπτά πριν από τα ενενήντα το σουτ του Σκοπελίτης πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 86΄ το μακρινό σουτ του Πελεκάνη έδιωξε σε κόρνερ ο Σταμέλος, ενώ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόλα εξουδετέρωσε ο Γούπος. Στις καθυστερήσεις ο Ιβανίδης με σουτ εκτός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Σκόρερ: 7΄ Μέτσε, 91΄ Ιβανίδης
Κίτρινη: 45΄ Μέτσε
Διαιτητής: Κούστας
Βοηθοί: Χουλιάρα, Τσάγγαρης

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Βρονταράς (62΄ Σταμέλος), Ιβανίδης, Παπαδόπουλος (62΄ Λίμα), Τσορμπαντζής (62΄ Χολέβας), Ναουμίδης (62΄ Αναστασίου), Μέτσε (62΄ Μπιτσάκος), Σκοπελίτης, Κόλα (62΄ Ιορδανίδης), Ρολντάν (62΄ Κανελλόπουλος), Κιπτίου (62΄ Νοριέγα), Ματθαίου (46΄ Ελευθεριάδης)
ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ: Γούπος, Μαχαίρας (64΄ Τσάτσος), Μανίκας (83΄ Αγριόδημος), Σάτρας, Κορομηλάς, Σένκα (46΄ Καψιώχας), Καραγιάννης (63΄ Παπαδήμας), Παπαγεωργίου (68΄ Καραβασίλης), Τόλιος, Καμπέρης (46΄ Πελεκάνης), Μπαλής

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Μπιτολάς