H Νίκη πήρε το ντέρμπι, 88-80 τον Γ.Σ.Βόλου

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Νίκη αναδείχτηκε νικήτρια του ντέρμπι με τον Γ.Σ.Βόλου με σκορ 88-80 για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ. Το ματς κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φλάθλων, κατά διαστήματα παίχτηκε μπάσκετ υψηλού επιπέδου και από τις δύο ομάδες, ενώ οι δύο αντίπαλοι πρόσφεραν όμορφο θέαμα, αποδεικνύοντας πως δίκαια θεωρούνται ως δύο από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας και του βολιώτικου μπάσκετ γενικότερα…

…Η νίκη ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε στο δεύτερο κιόλας λεπτό με 8-0. Όμως πολύ γρήγορα ο Γυμναστικός πέρασε στην αντεπίθεση, κάλυψε τη διαφορά και στο 7′ πέρασε μπροστά με 14-18. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 21-20.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε όλο το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Μόνο στην τελευταία περίοδο η Νίκη με αντεπίθεση διαρκείας και με εύστοχους τους Τάσσο και Νάνη, έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης είναι η επανεμφάνιση του Παναγιώτη Τσώλη μετά από μεγάλο διάστημα απουσίας λόγω τραυματισμού. Μάλιστα ο αρχηγός της Νίκης σημείωσε και έξι πόντους.

Δεκάλεπτα : 21-20,38-41,60-59,88-80

ΝΙΚΗ Β. (Μπουλιάκης-Τσιριγωτάκης): Τζίνης 6, Καραγιώργος 20 (3), Καραμανλής 6 (1), Καρπέτης, Νάνης 22 (3), Χρηστομάνος 4, Τσαβές 5, Σίμος, Τσώλης 6 (1), Τάσσος 13, Μαυροφώτης 3, Τοκατλίδης

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας, Καλογερόπουλος 24 (4), Τσαπραΐλης 10, Σαμαράς 8 (2), Σουλιώτης 2, Χατζόπουλος, Παυλόπουλος 11, Παλάσκας 1, Τάσσος, Κουρουπάκης, Ζαρογιάννης 24 (1)