Ισόπαλοι 2-2 οι Νέοι του Ολυμπιακού Β. στα Τρίκαλα

Το πρώτο θετικό αποτέλεσμα εκτός έδρας απέσπασαν οι Νέοι του Ολυμπιακού στο φετινό πρωτάθλημα Κ19 της Football League, με τους «ερυθρόλευκους» να αναδεικνύονται ισόπαλοι 2-2 με τον ΑΟ Τρίκαλα εκτός έδρας. Μια ομάδα που παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα μετά από οκτώ παιχνίδια.
Το αποτέλεσμα, ωστόσο, αφήνει…

…γλυκόπικρη γεύση στους παίκτες και στην τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού, καθώς το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αγκαλιά με την πρώτη νίκη εκτός έδρας.
Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο το βολιώτικο συγκρότημα είχε δύο καλές στιγμές, η πρώτη στο 20′, όταν ο Ζαρίφης έκανε την προσπάθεια, θέλησε να βρει τον Παπαϊωάννου, με τους αμυντικούς να προλαβαίνουν και να διώχνουν τον κίνδυνο και η δεύτερη με τον Μπάσαρι, ο οποίος σούταρε στο 30′ με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το δοκάρια του ΑΟΤ.
Και τα τέσσερα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε ο Ολυμπιακός στο 53′, όταν μετά από προσπάθεια του Μπάσαρι, ο Χατζησταμάτης με σουτ έγραψε το 0-1. Στο 77′ τα Τρίκαλα ισοφάρισαν, μετά από εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση και σουτ μέσα από την περιοχή. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός στο 89′ με τον Ζαρίφη πέτυχε το 1-2 και κρατούσε τους τρεις βαθμούς μέχρι το 94′. Στο χρονικό εκείνο σημείο, σε γέμισμα που επιχείρησαν οι γηπεδούχοι μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Σπηλιόπουλος απέκρουσε ασθενώς, οι «ερυθρόλευκοι» ζήτησαν φάουλ, καθώς υπήρξε επαφή και στην επαναφορά οι γηπεδούχοι με σουτ έκαναν το 2-2.
Το σημερινό παιχνίδι παρακολούθησε και ο προπονητής των Τρικάλων, Κώστας Παναγόπουλος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Σπηλιόπουλος, Ράπτης, Μπάσαρι, Γαρυφάλλου, Παπαϊωάννου, Χατζησταμάτης, Καναβός, Ζαρίφης, Μπέικος (90′ Πάτσης), Αγγελής (88′ Καλαμίδας), Γκουγκούδης (61′ Ζάχος)