Μέτρια εμφάνιση και δίκαιη επικράτηση Ρήγα

Ο Ρήγας το ήθελε περισσότερο και το απέδειξε σχεδόν σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα στο Βελεστίνο κερδίζοντας δίκαια τη Νίκη με σκορ 2-0. Οι παίκτες του Λάκη Μπακάλη έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο και κάνοντας το γνωστό παιχνίδι των αντεπιθέσεων δημιούργησαν τις προϋποθέσεις να πάρουν τους πρώτους τους τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα. Αντίθετα για τους φιλοξενούμενους αυτή ήταν η πρώτη ήττα και τα πρώτα τέρματα που δέχονται τη φετινή σεζόν.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6’ όταν ο Αλεξίου έβγαλε στην πλάτη της άμυνας, κάθετα τον Σέττο, αυτός με το εξωτερικό έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Τζήμα. Το δεύτερο τέρμα που ουσιαστικά κλείδωσε το τρίποντο για τον Ρήγα πέτυχε ο Κώστας Κυπτίου στο 74’.

Εκτός της μέτριας εμφάνισης η βολιώτικη ομάδα είχε να διαχειριστεί και το αριθμητικό μειονέκτημα μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Παπαγεωργίου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι «κίτρινοι» του Λεωνίδα Μπίλη έβγαλαν περισσότερη ενέργεια, όμως δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Παπαγιάννη στα πρώτα 20 λεπτά με αποτέλεσμα η κούραση να παίξει το δικό της ρόλο και η ομάδα του Λάκη Μπακάλη να πάρει μία σχετικά εύκολη νίκη.

Οι κυριότερες στιγμές του αγώνα:

1ο ημίχρονο

5′ Ο Αλεξίου σέντραρε από αριστερά, ο Χατζηαθανασίου αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το δοκάρι της εστίας του Τζήμα​

6′ ΓΚΟΛ για τον Ρήγα. Ο Αλεξίου έβγαλε στην πλάτη της άμυνας, κάθετα τον Σέττο, αυτός με το εξωτερικό έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Τζήμα

13′ Ο Ζαχαράκης δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα η μπάλα να φτάσει ακίνδυνα στην αγκαλιά του Τζήμα​

16′ Σουτ του Ζαχαράκη από μέσα δεξιά της περιοχής της Νίκης, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα​

35′ Σουτ του Πετράκου, από το ημικύκλιο της περιοχής του Παπαγιάννη, μπλόκαρε εύκολα ο πορτιέρο του Ρήγα​

Στο 45′ ο Βουραζέρης δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει άουτ.

Στο 45′ το σουτ του Μαλακασιώτη από κοντινή θέση κόντραρε σε πόδια αμυντικού και απομακρύνθηκε

45+1’ Ο Τζήμας απομάκρυνε με το κεφάλι σε βαθιά μπαλιά των γηπεδούχων, η μπάλα έφτασε στον Ζαχαράκη, όμως το ψηλοκρεμαστό πλασέ που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ

Στο 45+2’ ο Σέττος από θέση βολής έπιασε την κεφαλιά, σε φάουλ του Σπαθή από αριστερά, με τον Τζήμα να αποκρούει σωτήρια.

45+2′ 2η κίτρινη στον Παπαγεωργίου, με 10 η Νίκη

2ο ημίχρονο

57′ Σουτ του Κυπτίου, μπλοκάρει ο Τζήμας

63′ Δοκάρι για τη Νίκη σε σέντρα σουτ του Μέτσε από αριστερά

74′ ΓΚΟΛ για τον Ρήγα. Σέντρα σουτ του Κυπτίου, η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυντικών και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Τζήμα

90+3’ Κεφαλιά του Κορέτα, άουτ η μπάλα

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Σπαθής, Βουραζέρη,ς Γκάγκας, Αλεξίου, Γεωργατζής, Ζαχαράκης (67’ Μπόρας), Γκίκας, Κιπτίου (83’ Χατζής), Σέττος. (76’ Τσελεπής).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Τζήμας, Παπαγεωργίου, Δημολιός, Παπαδήμας, Ναουμίδης, Πετράκος, Ζενούνης (80’ Τσιουρέλης), Παπαδόπουλος (46’ Μέτσε), Μαλακασιώτης (46’ Αλεξανδρής), Νικλητσιώτης, Κορέτα.