Νίκη του ΓΣ Βόλου επί του Απολλώνιου Λαρ. στις Κορασίδες Βόλεϊ

Σημαντική νίκη έκανε η ομάδα του ΓΣ Βόλου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Βόλεϊ Κορασίδων, καθώς επικράτησε του Απολλώνιου Λάρισας με 3-0 σετ, στην αναμέτρηση που έγινε χτες στο κλειστό «Βάκης Παρασκευόπουλος». Οι βολίωτισες από την αρχή έδειξαν ότι ήταν κυρίαρχες στο παιχνίδι, επικράτησαν με άνεση στα δυο πρώτα σετ (25-16, 25-19) κι επέτρεπαν στις αντίπαλές τους να πλησιάσουν στο σκορ, μόνο στα σημεία που οι ίδιες επιδείκνυαν χαλάρωση…

«Μάχη» δόθηκε στο τρίτο και τελευταίο σετ της αναμέτρησης, όπου οι φιλοξενούμενες έκαναν την ύστατη προσπάθεια να κρατηθούν στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγούνται με 5-10.
Τοτε οι παίκτριες του ΓΣΒ λειτούργησαν με «καθαρό μυαλό» και κατάφεραν να φέρουν πάλι σε ισορροπία το παιχνίδι. Μπαίνοντας από την αρχή η διαγώνιος Βαγγελούδη και μοιράζοντας το σετ στις παγκορασίδες κεντρικές Χαντζή και Καννελλοπούλου κατάφερε να προηγηθεί, 21-17. Η ομάδα της Λάρισας έκανε την τελευταία προσπάθεια και ισοφάρισε 23-23. Οι κοπέλες του ΓΣΒ με ψυχραιμία στις επιλογές τους πήραν τους δυο τελευταίους πόντους και τελικά κέρδισαν με 25-23 και 3-0 σετ.
Ιδιαίτερα σημαντικό για την ομάδα του ΓΣΒ είναι ότι βασίζεται σε κοπέλες μικρότερης ηλικίας και συγκεκριμένα σε 5 Παγκορασίδες, με μόνο μια αθλήτρια να είναι γεννημένη το 2000, γεγονός που δείχνει ότι αφενός υπάρχει μέλλον κι αφετέρου μέσα από τη διαδικασία των αγώνων συσσωρεύεται εμπειρία στην ομάδα.
*Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, τα κορίτσια αφιέρωσαν τη νίκη στη συμπαίκτρια τους Διονυσία Φωτοπούλου, που τραυματίστηκε σε προπόνηση πριν τον αγώνα και τις εύχονται να επιτρέψει γρήγορα κοντά τους υγιείς και δυνατή.
Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ (Γιόλας-Σιδηροπούλου): Τσιροπούλου, Γιόλα, Αυγερινού, Βαγγελούδη, Καραδήμου, Παπαδοπούλου, Βαργιάμη, Προφαντή, Κανελλοπούλου, Αλεξίου, Χαντζή