Νικηφόρα έκλεισε τη χρονιά ο Ολυμπιακός, 1-2 τον Θεσπρωτό

Με νίκη ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 1-2 στην Ηγουμενίτσα του Θεσπρωτού και τερμάτισαν στην 3η θέση της κατάταξης στον 2ο όμιλο, πίσω από τον πρωταθλητή Απόλλωνα Λάρισας και τον δεύτερο Καραϊσκάκη.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-2 χάρη στα τέρματα των Αναστασίου στο 36′ και Κέρι στο 67′, για να μειώσει το σκορ σε 1-2 ο Ντόκος στο 82′.

Πως έπαιξε ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με διάταξη 4-4-1-1. Ο Μπουργάνης υπερασπίζεται την ερυθρόλευκη εστία, ενώ στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίζεται ο Στουρνάρας και στο αριστερό ο Α. Κόκας. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Ντόικιτς και Παπαϊωάννου. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Σκανδάλης και Ευθυμιάδης, δεξιά έπαιξε ο Κέρι, αριστερά ο Αναστασίου, ενώ ο Δ. Κόκας κινούνταν πίσω από τον Φλίγκο.

Εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού και η ομάδα που πίεσε τον Θεσπρωτό από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου ήταν διαρκώς στην επίθεση, σ’ ένα πολύ καλό αγωνιστικό χώρο και κυνήγησαν με πάθος το γκολ. Μέχρι το 20′ ο Ολυμπιακός είχε ήδη δημιουργήσει τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Στο 5′ ο Παπαϊωάννου βρήκε τον Φλίγκο, ο επιθετικός του Ολυμπιακού σούταρε, με τη μπάλα να χτυπά σε σώματα αμυνομένων και να καταλήγει κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, στο 7′, ο Ευθυμιάδης εκτέλεσε φάουλ με τον τερματοφύλακα Παππά να αποκρούει σε κόρνερ.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να επιτίθεται και στο 10′ ο Φλίγκος έκανε ψηλοκρεμαστό σουτ, μετά από λάθος των αμυνόμενων του Θεσπρωτού, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.
Την ίδια τύχη είχε στο 15′ σουτ του Αναστασίου. Συγκεκριμένα, ο Ευθυμιάδης βρήκε τον Αναστασίου, αυτός σούταρε με τη μπάλα να περνά έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Θεσπρωτού.
Η μεγαλύτερη, ωστόσο, ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους» στο πρώτο μέρος σημειώθηκε στο 20′. Ο Φλίγκος βρήκε τον Κέρι, αυτός έβγαλε τη μπάλα στον Σκανδάλη, με τον νεαρό μέσο του Ολυμπιακού να πλασάρει και τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Παππά.
Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 24′, όταν ο Μπλέτσας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.
Στο επόμενο λεπτό ο Κέρι βρήκε ωραία τον Δήμο Κόκα, αυτός πλάσαρε με τη μπάλα να περνά έξω από τα δοκάρια του Παππά, για να χαθεί νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Και αφού στο 29′ ο Αναστασίου δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παππά, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα, στο 36′ ο επιθετικός του Ολυμπιακού έγραψε το 0-1. Προηγήθηκε σέντρα του Ευθυμιάδη, κεφαλιά του Λόρι Κέρι, με τον Παππά να αποκρούει τη μπάλα και στη συνέχεια της φάσης ο Αναστασίου από το ύψος του πέναλτι σκόραρε, ανοίγοντας το σκορ για τον Ολυμπιακό.
Η τελευταία φάση για το πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 40′. Ο Λαγός εκτέλεσε φάουλ, με τον Νίκο Μπουργάνη να μπλοκάρει τη μπάλα.

Από ένα γκολ η κάθε ομάδα στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και να είναι η ομάδα που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Αφού προειδοποίησε τρεις φορές την άμυνα του Θεσπρωτού, στην τέταρτη βρήκε για δεύτερη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα, γράφοντας στο 67′ το 0-2, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη.
Στο 50′ ο Φλίγκος σούταρε με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Παππά, ενώ στο 59′ ο Λόρι πάσαρε στον Φλίγκο, ο επιθετικός του Ολυμπιακού πλάσαρε, με τον Παππά να αποκρούει σε κόρνερ και τους «ερυθρόλευκους» να χάνουν σημαντική ευκαιρία.
Στο επόμενο λεπτό το σουτ του Κέρι απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας Παππάς.
Για να φτάσουμε στο 67′ όπου έγινε το 0-2 για τον Ολυμπιακό. Ο Φλίγκος ταλαιπώρησε την άμυνα του Θεσπρωτού, πάσαρε στον Λόρι Κέρι και αυτός με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έγραψε το 0-2 για τον Ολυμπιακό.
Στο 70′ ο Θεσπρωτός προσπάθησε να απειλήσει το τέρμα του Ολυμπιακού, με τον Ντόκο να κάνει τη σέντρα στη μεγάλη περιοχή, με τον Μπουργάνη να μπλοκάρει τη μπάλα προ του Μπίκα.
Ο Θεσπρωτός προσπάθησε στη συνέχεια να πετύχει κάποιο γκολ και να μπει ξανά στο παιχνίδι και στο 72′ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να μειώσει το σκορ. Ο Ντόκος εκτέλεσε φάουλ, ο Βιτώρος με το στήθος έδωσε τη μπάλα στον Μπίκα με τον τελευταίο να σουτάρει ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση.
Τελικά στο 82′ η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε. Ο Σουκιάς εκτέλεσε κόρνερ και ο Ντόκος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο “παραθυράκι” του Μπουργάνη, γράφοντας το 1-2 για τον Θεσπρωτό.
Στο 86′ έγινε μία φάση στην οποία ο Θεσπρωτός σκόραρε, αρχικά ο διαιτητής Γιούργας έδειξε σέντρα, για να ακυρώσει τελικά το γκολ για τους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα, ο Λαγός εκτέλεσε φάουλ ο Μπίκας ισοφάρισε σε 2-2 για τον Θεσπρωτό. Οι παίκτες του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκαν πως ο Χάρης Μπίκας σκόραρε με το χέρι, ο διαιτητής κάλεσε κοντά του τον παίκτη του Θεσπρωτού, ο οποίος παραδέχθηκε την παράβαση. Έτσι ο Γιούργας καταλόγισε φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού.
Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει με 1-2 και να κλείνει με νίκη τη χρονιά.

Θεσπρωτός-Ολυμπιακός Β. 1-2
Κίτρινες: Παπαϊωάννου, Ευθυμιάδης
Διαιτητής: Γιούργας (ΕΠΣ Κέρκυρας)
Βοηθοί: Ξηρομερίτης, Μίχος (ΕΠΣ Κέρκυρας)
ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Παππάς, Ηλίας, Λαγός, Νόνης, Πάνος, Πέντσας (73′ Κωστάκης), Μέμος (64′ Ντόκος), Μπίκας, Μπλέτσας (64′ Γιάκος), Βιτώρος, Σουκιάς
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Μπουργάνης, Α. Κόκας, Ντόικιτς, Στουρνάρας, Παπαϊωάννου, Ευθυμιάδης (87′ Πατσής), Σκανδάλης, Αναστασίου, Φλίγκος (78′ Σπηλιώτης), Κέρι, Δ. Κόκας