Νίκησε 2-0 τον Τηλυκράτη η Α.Ε. Καραϊσκάκης

Η ΑΕ Καραϊσκάκης με μαέστρο τον Λώττα επιβλήθηκε με 2-0 του Τηλυκράτη Λευκάδας. Στο 8′ ο Λώττας βρήκε με ωραία μπαλιά στα δεξιά τον Γούλα, αυτός γύρισε παράλληλα τη μπάλα, ο Αβραμίδης βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και με πλασέ πέτυχε το 1-0. Η ομάδα του Τηλυκράτη θα μπορούσε να ισοφαρίσει γρήγορα στον αγώνα…

όταν ο Σιδέρης έφυγε μόνος του απέναντι στον Ανδρούτσο, καθώς οι Καραγιαννίδης-Μποτωνάκης κόλλησαν, όμως ο επιθετικός του Τηλυκράτη τα έχασε μέχρι να καταλάβει ότι δεν είναι οφσάιντ και δεν κατάφερε ποτέ να σουτάρει. Στο 23′ ο Γυφτοκώστας μέσα από την περιοχή νικήθηκε από τον Καραγκούνη και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Λώττας με ωραία κάθετη μπαλιά βρήκε τον Ευαγγέλου μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Καραγκούνη. Το δεύτερο τέρμα του Καραϊσκάκη ήρθε στο 34′ όταν μετά από όμορφο συνδυασμό Γυφτοκώστα-Λώττα-Ευαγγέλου, ο Λώττας έσπασε δεξιά στον Γυφτοκώστα, αυτός απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και πλασάροντας με το αριστερό νίκησε τον Καραγκούνη στην κλειστή του γωνία, ο οποίος αν και βρήκε τη μπάλα δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 2-0.
Στο β’ ημίχρονο ο Τσίρκοβιτς έριξε στον παιχνίδι τον Οντβόνγκ αλλά και τον Χαρτσιά ώστε να αρχίσουν σιγά σιγά να μπαίνουν στο κλίμα της ομάδας. Μάλιστα ο πρώτος θα μπορούσε να σκοράρει κιόλας στο 54′ αλλά τη δυνατή κεφαλιά που έπιασε απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καραγκούνης. Παρά τις αλλαγές του Τσίρκοβιτς και τις δοκιμές διαφόρων παικτών σε διάφορες θέσεις, μπορεί η ομάδα να έχασε όπως ήταν φυσικό την καλή κυκλοφορία που είχε αλλά δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Η μόνη στιγμή που απειλήθηκαν οι γηπεδούχοι στο β΄ ημίχρονο ήταν στο 57′ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ανδρούτσου.
Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος – Νούσιας Οδυσσέας
ΑΕ Καραϊσκάκης (Τσίκροβιτς): Ανδρούτσος, Παπανίκου (64′ Μαζιώτης), Καραγιαννίδης, Μποτωνάκης (46′ Καψάλης), Αβραμίδης, Γούλας (83′ Τάτσης), Βελέτης (62′ Χαρτσιάς), Κόλλινς, Λώττας (72′ Βλάχος), Γυφτοκώστας (78′ Λάκκας), Ευαγγέλου (46′ Οντβόνγκ).

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Καραγκούνης, Τοντόροφ, Ιασωνίδης, Καταγής, Κοντογιάννης, Κούσης, Κτενάς, Μακρυγιάννης, Περιστέρης, Σιδέρης, Τσελάι.
Έπαιξαν και οι: Βασιλείου, Βρεττός, Γεωργάκης, Νταχόρα, Μπουρδούβαλης, Ορφανός, Περιστέρης.