Ο Σέττος έλυσε το… γόρδιο δεσμό για τον Ρήγα

Έστω και στο τέλος, ο Ρήγας «έσπασε» το ρόδι, πήρε τη νίκη με 1-0 με αντίπαλο τον Εθνικό Φιλιππιάδας και σημείωσε την πρώτη του νίκη μέσα στο 2017, ύστερα από τρεις ήττες και μία ισοπαλία. Ο Δημήτρης Σέττος ήταν ο «λυτρωτής» της ομάδας του Βελεστίνου, σημειώνοντας το γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση στο 84′, φτάνοντας τα εννέα στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Η επιτυχία των «κυανολεύκων» ήταν απόλυτα δίκαιη, παρότι δεν εντυπωσίασε με την εμφάνισή του. Ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, πίεσε τον Εθνικό και με υπομονή και πίστη για τη νίκη την κατέκτησε έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.
Οι παίκτες του Ρήγα είχαν το δύσκολο έργο να διασπάσουν μια πολύ καλά οργανωμένη άμυνα, καθώς οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν κλειστά και δεν άφηναν ελεύθερους διαδρόμους προς το τέρμα του Τρανουλίδη.
Ο Ρήγας είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δύσκολα δημιουργούσε φάσεις. Υπήρξαν κάποιες καλές στιγμές από πλευράς γηπεδούχων με τους Κιπτίου στο 22′, Σέττο στο 31′ και Βουραζέρη στο 42′ χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα η άμυνα του Εθνικού. Η πιο σημαντική ευκαιρία του Ρήγα σημειώθηκε στο 45′ με τον Τζοβάρα να μην μπορεί να νικήσει με κεφαλιά τον Τρανουλίδη (απέκρουσε σωτήρια), μετά από εκτέλεση φάουλ του Σπαθή.
Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Λίγες καλές στιγμές είχαμε από πλευράς Ρήγα για να φτάσουμε τελικά στο 84′ όπου το σκορ άνοιξε για την ομάδα του Βελεστίνου.
Ο Κιπτίου εκτέλεσε κόρνερ και ο Σέττος με κεφαλιά πέτυχε το 1-0, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.
Διαιτητής: Λεωνίδας (Τρικάλων).
Βοηθοί: Μπάλας, Αλεξόπουλος (Τρικάλων).
Κίτρινες: Χατζηαθανασίου-Ντανάι.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Βουραζέρης, Σπαθής, Μπόρας, Αλεξίου, Κιπτίου, Γεωργατζής (80′ Γκάγκας), Τζοβάρας (89′ Γουτούλης), Χίσα (57′ Γκίκας), Σέττος.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛ.: Τρανουλίδης, Μανιώτης, Ντανάι, Δημουλάς, Βραχνός, Τσουλιάης (89′ Τσιφλίδης), Μπαστάνης, Άτσκα, Κουμπής, Μπαλογιάννης, Μιχάλης (72′ Βουτσελάς).