Στα πέναλτι λύγισε τον Ηρακλή και τον Πολυμέρου

Σ’ έναν τελικό που ο Ηρακλής παρουσιάστηκε καλύτερος του αναμενομένου και η Νίκη κατώτερη των περιστάσεων, το συγκρότημα του Λεωνίδα Μπίλη ήταν αυτό που πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου, επικρατώντας στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 3-1. Πρωταγωνιστές των δύο ομάδων αναδείχθηκαν οι τερματοφύλακές τους. Ο διαστημικός Πολυμέρου στην κανονική διάρκεια και ο αδιάτρητος Τζήμας στη διαδικασία των πέναλτι, όπου και απέκρουσε τα τρία από τέσσερα πέναλτι των παικτών του Ηρακλή.

4-2-3-1 επέλεξαν οι δύο προπονητές

Με το ίδιο σύστημα (4-2-3-1)παρέταξαν τις ομάδες τους οι δύο προπονητές. Ο Λεωνίδας Μπίλης επέλεξε τον Τζήμα να υπερασπίσει τα γκολπόστ, τους Δημολιό, Ναουμίδη, Παρασκευαΐδη και Παπαγεωργίου στην αμυντική γραμμή, τους Παπαδήμα και Τορεζάνι στον άξονα σε ρόλο ανασταλτικών μέσων, τον Ματθαίου στην αριστερή πτέρυγα της επίθεσης και τον Βουρδάκη στη δεξιά, τον Κορέτα στην κορυφή της επίθεσης και τον Παπαδόπουλο σε ρόλο επιτελικού χαφ.

Ο κ. Μπαντάς τοποθέτησε τον Πολυμέρου στην εστία της ομάδας του, τους Κοντοβά, Μοράλες, Γιαμαλή και Ντούρο στην άμυνα, Μαυρίδη και Γιαουπλάρι ως ανασταλτικούς μέσους, Μίλτο και Ασλάνογλου στις δύο πτέρυγες της επίθεσης, τον Παπαστεργίου ως επιθετική αιχμή και τον Λιάρο σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον σέντερ φορ.

Από ένα δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο η Νίκη πήρε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις να ανοίξει το σκορ. Με τη συμπλήρωση του 10ου λεπτού το συγκρότημα του Λεωνίδα Μπίλη απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Πολυμέρου. Ο Ματθαίου έκανε τη σέντρα ο Βουρδάκης όμως δεν κοντρόλαρε όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα να απομακρύνουν οι αμυντικοί του Ηρακλή. Πέντε λεπτά αργότερα η Νίκη έφτασε μία ανάσα από το 1-0, όταν το σουτ του Κορέτα μετά από κόρνερ του Παπαδόπουλου κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, με τη ‘’βοήθεια’’ και του Πολυμέρου.

Κι ενώ η εικόνα του αγώνα έδειχνε πως το γκολ θα ήταν θέμα χρόνου για τη Νίκη Βόλου, ο Ηρακλής ήταν αυτός που έφτασε δύο φορές κοντά στο να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Στην πρώτη ο Ντούρο επιχείρησε σέντρα σουτ από δεξιά υποχρεώνοντας τον Τζήμα σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ, με τη φάση να καταγράφεται στο 30’. Στο επόμενο λεπτό ο Ηρακλής ισοφάρισε τα δοκάρια όταν η μπάλα στρώθηκε στον Μαυρίδη, ο οποίος από τα 25 μέτρα δεν δίστασε να σουτάρει, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Νίκου Τζήμα.

Οι ουσιαστικά γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι στροφές και προσπάθησαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα του Ηρακλή. Στην πιο σημαντική στιγμή του τελευταίου 10λεπτου οι «κίτρινοι» απείλησαν με τον Μάριο Παπαδόπουλο, όταν με ατομική ενέργεια απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε από αριστερά, απέκρουσε με τα πόδια ο Πολυμέρου.

Κράτησε τον Ηρακλή ο Πολυμέρου

Η είσοδος του Νέτι Μέτσε στη θέση του Παπαδήμα έδωσε περισσότερη ενέργεια στη Νίκη Βόλου, παίρνοντας από την αρχή της επανάληψης τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας. Η κεφαλιά του Ματθαίου στο 46’ αλλά και του σουτ του Μέτσε δύο λεπτά αργότερα είχαν την ίδια κατάληξη, καθώς η μπάλα πέρασε άουτ. Η καλά οργανωμένη άμυνα του Ηρακλή στη συνέχεια βρήκε τα πατήματά της και κράτησε μακριά από την περιοχή της, τους παίκτες του Λεωνίδα Μπίλη. Οι αλλαγές των Νικλητσιώτη και Κόλα αντί των Ματθαίου και Βουρδάκη στις δύο πτέρυγες της επίθεσης των «κίτρινων» έδωσαν νέα πνοή στην επιθετική λειτουργία της Νίκης, η οποία πίεσε για να ανοίξει το σκορ.

Στο 59’ ήταν και πάλι ο Πολυμέρου που είπε ‘’όχι’’ σε σουτ του Παπαδόπουλου, ενώ η εντυπωσιακή απόδοση του νεαρού πορτιέρο του Ηρακλή κορυφώθηκε με την απόκρουσή του σε κοντινή κεφαλιά του Κορέτα, μετά από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Νικλητσιώτη.

Στο 77’ ήταν η σειρά του Νικλητσιώτη να δοκιμάσει την τύχη του με σουτ, όμως ο Πολυμέρου ήταν και πάλι παρών μπλοκάροντας την μπάλα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο φύλακας άγγελος της εστίας του Ηρακλή απέκρουσε σωτήρια το σουτ από πλεονεκτική θέση του Κορέτα, ενώ στο 82’ η Νίκη είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όμως ο Παπαδόπουλος δεν έσπασε την μπάλα όπως θα ήθελε προς τους επερχόμενους Κορέτα και Τορεζάνι, που ήταν μόνοι απέναντι από τον Πολυμέρου.

Στο 87’ ο εκστασιασμένος Πολυμέρου απέτρεψε την παραβίαση της εστίας του για ακόμη μία φορά. Ο Κόλα σέντραρε από δεξιά, την κεφαλιά έπιασε ο Παπαδόπουλος, όμως ο τερματοφύλακας του Ηρακλή με υπερπροσπάθεια έδιωξε σε κόρνερ. Την τελευταία ευκαιρία της η Νίκη την σπατάλησε με τον Κορέτα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν εξ’ επαφής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πολυμέρου που έδιωξε σε κόρνερ. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι καθώς όπως είχε αποφασιστεί δεν θα υπήρχε η διαδικασία της παράτασης εφόσον δεν αναδεικνύονταν νικητής στην κανονική διάρκεια.

Πρωταγωνιστής ο Τζήμας στα πέναλτι

Τα πέναλτι

Πρώτος εκτέλεσε πέναλτι για λογαριασμό του Ηρακλή ο Μαυρίδης, με τον Τζήμα να πέφτει σωστά στη δεξιά του γωνία και να αποκρούει.

Ο Μάριος Παπαδόπουλος έκανε το 1-0 για τη Νίκη, με εύστοχη εκτέλεση

Ο Κοντοβάς ισοφάρισε για τον Ηρακλή στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Τζήμα

Το πέναλτι του Νικλητσιώτη απέκρουσε ο Πολυμέρου πέφτοντας στην αριστερή του γωνία

Ο Λιάρος δεν κατάφερε να νικήσει τον Τζήμα ο οποίος πραγματοποίησε την 2η απόκρουση στη διαδικασία των πέναλτι

Ο Κόλα ευστόχησε στη σειρά του κάνοντας το 2-1

Το πέναλτι του Ντούρο, απέκρουσε και πάλι ο Τζήμας καθώς δεν ξεγελάστηκε από την εκτέλεση που επιχείρησε στο κέντρο της εστίας

Ο Παρασκευαΐδης έκανε το τελικό 3-1 ευστοχώντας από την άσπρη βούλα.

Η Νίκη θα πρέπει να βρει τη συνταγή του γκολ απέναντι σε κλειστές άμυνες όπως αυτή του Ηρακλή, καθώς αυτός θα είναι ο τρόπος του παιχνιδιού των αντιπάλων της στο «Π. Μαγουλάς». Όσο και αν ο νεαρός πορτιέρο του Ηρακλή στάθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο, οι κυανόλευκοι θα χρειαστεί να ανεβάσουν στροφές ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος ώστε να μην δίνουν δικαίωμα στους αντιπάλους τους να αμφισβητούν την ανωτερότητά τους.

*Να σημειώσουμε πως πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του Γιώργου Καλόγηρου.

*Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της η Νίκη επέλεξε την εμφάνιση με τις κίτρινες φανέλες και τα μπλε σκούρα σορτσάκια, ενώ ο Ηρακλής αγωνίστηκε με την κλασική του εμφάνιση, με τα κυανόλευκα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ηρακλής Βόλου: Πολυμέρου, Κοντοβάς, Μοράλες, Γιαμαλής, Ντούρο, Μαυρίδης, Γιαουπλάρι (53’ Λιάκος), Μίλτος (75′ Φέζο), Λιάρος, Ασλάνογλου, Παπαστεργίου (61’ Σοροβόλας)

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Δημολιός, Ναουμίδης, Παρασκευαΐδης, Παπαγεωργίου, Παπαδήμας (46’ Μέτσε), Τορεζάνι, Ματθαίου (57’ Κόλα), Βουρδάκης (57’ Νικλητσιώτης), Παπαδόπουλος, Κορέτα.

Ρεπορτάζ: Γιώργος Αποστολακόπουλος