Τι είδαμε την 1η αγωνιστική σε Α’ και Β’ όμιλο της SL2

Βόρειος όμιλος:

Η ΑΕΛ δυσκολεύτηκε πολύ να καταβάλλει την αντίσταση της Καβάλας σε μια πρεμιέρα που οι «Αργοναύτες» έδειξαν ανταγωνιστική εικόνα. Οι «βυσσινί» έστω και με ανατροπή στο 89’ μπόρεσαν να κατακτήσουν το πρώτο «τρίποντο» και να αποφύγουν πιθανές μουρμούρες.

ΠΑΟΚ Β’ και Ηρακλής «κόλλησαν» στο μηδέν με τον «Δικέφαλο» να είναι καλύτερος και την ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου να προβληματίζει δείχνοντας ότι ακόμα είναι ανέτοιμη.

Ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου, στην παρθενική του συμμετοχή στη SL2, έβαλε δύσκολα στον ΠΑΣ Γιάννενα ωστόσο «λύγισε» χάνοντας με ένα γκολ του Τζίνο.

«Καμπάνες» χτύπησαν για τη Νίκη Βόλου, η οποία ηττήθηκε στο γήπεδο της Χαλάστρας από τον Καμπανιακό δείχνοντας μια προβληματική εικόνα και πιθανόν να υπάρξουν σύντομα εξελίξεις.

Στη Ρόδο ο Διαγόρας «εξαπέλυσε» επίθεση κατά της διαιτησίας με αφορμή την αποβολή του Ολιβέρι στο 45ο λεπτό! Ο Μακεδονικός δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα με τον αγώνα να τελειώνει στο 0-0.

Νότιος όμιλος:

Στο Παμπελοποννησιακό στάδιο της Πάτρας και στο πρώτο ματς χρονικά που διεξήχθη για την 1η αγωνιστική, η ΑΕΚ Β’ «έφυγε» με το διπλό καθώς οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε ένα σοβαρό αμυντικό λάθος στο 63ο λεπτό. Ο Σόσα πέτυχε το τέρμα δίνοντας τη νίκη στους «κιτρινόμαυρους».

Η Καλαμάτα αποδείχθηκε κυριολεκτικά «θύελλα» μέσα στα Χανιά! Με φοβερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ανέτρεξε το εις βάρος της σκορ και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη κόντρα σε μια ομάδα που θα διεκδικήσει επίσης την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία!

Αιγάλεω και Κηφισιά πήραν τα «διπλά» απέναντι σε Ηλιούπολη και Παναργειακό αντίστοιχα, δείχνοντας ότι ξεκίνησαν με φόρα την κούρσα του πρωταθλήματος!

Στο τελευταίο χρονικά ματς της πρεμιέρας και συγκεκριμένα στην Τρίπολη, η Β’ ομάδα του Αστέρα με αυτή του Πανιωνίου έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία. Αμφότερες οι ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις σε ένα ματς ανοιχτό με αρκετές φάσεις!