Ήττα από τον Θεσπρωτό για τους Νέους του Ολυμπιακού Β. στην πρεμιέρα

Η ομάδα Κ17 του Ολυμπιακού Βόλου “πλήρωσε” την κακή απόδοση που είχε στο δεύτερο ημίχρονο και αν και προηγήθηκε στο σκορ, τελικά ο Θεσπρωτός κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 0-1 του πρώτου ημιχρόνου κα να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Νέων της Football League και για τον 2ο όμιλο.
Ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με τον Βέργο. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και με δύο γκολ του Κάτση πήραν τη νίκη.
Σκόρερ: Κάτσης 60′, 67′ – Βέργος 35′
Κίτρινες: Ζάχος Ι., Κότογλου
Θεσπρωτός (Καρύδης):Ντάνης, Ναστούλης (46΄Λιάκος), Παππάς Ε. (90′ Μάρκου), Αθανασιάδης, Δήμου, Κατσιγιάννης, Ράπτης (85΄Καντρής), Παππάς Π., Κατσής, Θεοδώρου (46΄Βασιλείου), Μπάρης
Ολυμπιακός Βόλου (Καλαΐτζής): Ζάχος, Χόντος, Τέλλος, Μπόγια (67΄Ζάχος Μ.), Κότογλου, Πούλιος, Κριτσίνης, Βέργος, Κάβουρας, Τσελεπίδης, Τσιτσικλής (90′ Φάνιος).

Καλαϊτζής: Να μάθουμε από τα λάθη μας
Στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της ομάδας Κ17 του Ολυμπιακού Βόλου Μαργαρίτης Καλαϊτζής δήλωσε: “Καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά και της δική μου ομάδας και του Θεσπρωτού, να ευχηθώ να έχουμε μια καλή χρονιά και υγεία σε όλα τα παιδιά. Σε ότι αφορά το παιχνίδι, ήταν δύο διαφορετικά ημίχρονα, εμείς ήμασταν πολύ καλύτεροι καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ελέγχαμε πλήρως το ρυθμό του παιχνιδιού και καταφέραμε να προηγηθούμε. Στο δεύτερο ημίχρονο πληρώσαμε κάποια δικά μας λάθη. Δυστυχώς έτσι είναι το ποδόσφαιρο και τα παιδιά αυτό που πρέπει να κάνουν είναι να μάθουν μέσα από αυτή την διαδικασία. Εμάς δεν μας ενδιαφέρει τόσο η θέση που θα έχουμε στην βαθμολογία όσο το να μάθουν τα παιδιά πράγματα για το ποδόσφαιρο και να γίνονται καλύτεροι κάθε φορά”.
Για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος η Κ17 του Ολυμπιακού Βόλου θα αγωνιστεί το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου στις 2.30 μ.μ. στην Καβάλα.