Ήττα – διασυρμός για τον Ολυμπιακό Βόλου, 5-2 από τον Μακεδονικό Φούφα

Την πιο βαριά του ήττα στην κατηγορία γνώρισε ο Ολυμπιακός Βόλου, χάνοντας με σκορ 5-2 από τον Μακεδονικό Φούφα, στην Πτολεμαΐδα.

Οι ερυθρόλευκοι άντεξαν για 40 λεπτά και προσπάθησαν να απαντήσουν στο εύστοχο πέναλτι του Χάιτα στο 12′, ωστόσο αντί να γίνει το 1-1 στο 41′ σε σουτ του Καρβούνη που έβγαλε σε κόρνερ ο Δημητριάδης, ήρθε το 2-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους για να κάνει ακόμη πιο δύσκολο το έργο των παικτών του Σωτήρη Πετσιμέρη. Το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων προήλθε από τραγικό λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού καθώς για ακόμη μία φορά ένα βολέ από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, μετατράπηκε σε ασίστ και συγκεκριμένα στον Μωϋσιάδη που με πλασέ έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι όμως το σουτ του Αναστασίου στο 49′ εξουδετέρωσε ο Δημητριάδης. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στην ευκαιρία με τον Θεοδουλίδη στο 56′ όμως το σουτ με το αριστερό έβγαλε ο Κωνσταντίνου.

Στο 64′ ο Μακεδονικός Φούφα “σφράγισε” τη νίκη με σουτ του Καρασιούνα μέσα από την περιοχή.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντινόπουλος με ωραίο διαγώνιο σουτ μείωσε σε 3-1, με τους γηπεδούχους να απαντάνε στο 73′ με τον Θεοδουλίδη, για το 4-1. Οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν το δεύτερο τέρμα τους στο 85′ με τον Καρατσόλη, όμως με τη σέντρα οι γηπεδούχοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με το δεύτερο τέρμα του Θεοδουλίδη, με σουτ έξω από την περιοχή.

Διαιτητής: Τζόβας (Ηπείρου)

Βοηθοί:  Ευαγγέλου- Πασιάς (Ηπείρου)

Μακεδονικός Φούφα: Δημητριάδης, Καρασιούνας (73′ Πολυχρονίδης), Παπάς, Μωυσιάδης (66′ Μητσόπουλος),  Σεκουλίδης, Σερσέμης (73Λιάμης), Κοντογουλίδης, Θεοδουλίδης, Χάιτας (63 Σπανδωνίδης), Βασάκης, Καλογιαννίδης (63′ Ρωσσίδης).

Ολυμπιακός Βόλου: Κωνσταντίνου, Μαργαρίδης (46ο Καμπέρης), Θεοδωρόπουλος, Σιουμουρέκης, Παπαϊωάννου (46 Καρατσόλης), Σκύφτας, Καρβούνης (56 Ντινόπουλος), Κόλα, Σκοπελίτης, Αναστασίου (72 Σταμπούλης), Διαμαντόπουλος (46 Γιαρλέλης).