Ανταγωνιστικός ο Διαγόρας Στεφ. έχασε 1-0 από τον Απόλλωνα Λ. (video)

Άκρως ανταγωνιστικός ήταν ο Διαγόρας Στεφανοβικείου στο φιλικό με τον Απόλλωνα Λάρισας, που διεξήχθη στο γήπεδο της Φιλιππούπολης. Το συγκρότημα του Στέλιου Αρσένου ηττήθηκε με 1-0, ωστόσο, κέρδισε τις εντυπώσεις με την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο, αν αναλογιστούμε πως τις δύο ομάδες χωρίζουν δύο κατηγορίες.
Οι παίκτες του Διαγόρα φρόντιζαν να πρεσάρουν τον αντίπαλο, να έχουν σωστή ανασταλτική λειτουργία και με αντεπιθέσεις να προσπαθούν να φτάσουν στο γκολ. Κυκλοφορούσαν σωστά στη μπάλα και αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική πάσα θα μπορούσαν να είχαν δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα στην άμυνα του Απόλλωνα.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Διαγόρα χάθηκε από τον Μπλέντι, ο οποίος εκτέλεσε φάουλ, ο Πρίφτης απέκρουσε με τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι.
Ο Απόλλων, ο οποίος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έχασε αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Μαρίνος Σούλτσε στο 26ο λεπτό με κοντινή προβολή.
Το τελευταίο απόκτημα της λαρισινής ομάδας, Βολιώτης Γιώργος Τζοβάρας πήρε χρόνο συμμετοχής και έδειξε καλά στοιχεία, ενώ ντεμπούτο με τον Διαγόρα έκανε ο Ναουμίδης, ο οποίος αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Πρίφτης (46′ Αστράς – 68′ Τάλλισον), Σκούπρας (60′ Γεωργακόπουλος), Καρρίκι (60′ Νούσιος), Μόρας, Γκόλιας (35′ Καμπέρης – 81′ Καλούσης), Χατζής (60′ Μπαλογιάννης), Μπάλλας (67′ Λουκάς), Τζοβάρας (46′ Οκάν – 85′ Αντεμάι), Λίταινας (60′ Νύκταρης), Σούλτσε (46′ Γκουντρουμπής – 76′ Φρανσουά), Μπαστιανός (57′ Μπρέμπος)
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΒΙΚΕΙΟΥ: Αποστολίδης, Σπαθής, Λάιος, Καραμπούσης, Κουρούμαλος, Μπλέντι, Κυρίτσης Θ., Παπαγεωργίου, Κυρίτσης Γ., Σιόβας, Αναστασίου.
Με τον Διαγόρα αγωνίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονοι οι Ζενούνης, Κουβελάς Καραμανλής, Γιαουπλάρι, Παναγιωτόπουλος και Ναουμίδης.