Απέδρασε με το τρίποντο από το Αγρίνιο ο Βόλος

Ο Παναιτωλικός έμεινε με δέκα στο 26′, έχασε ευκαιρίες για το τρίποντο και τιμωρήθηκε από το εύστοχο πέναλτι του Κόντε στο 90+10′, με τον Ισπανό να δίνει τη νίκη στον Βόλο (0-1).

Η ομάδα του Πουρσαϊτίδη χτύπησε στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Κόντε για να αποδράσει με το διπλό από το Αγρίνιο (0-1).

Την ίδια ώρα το σύνολο του Πετράκη γνώρισε την πρώτη ήττα μετά από πέντε αγώνες, ενώ έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 26ο λεπτό. Τιμωρήθηκε βέβαια για τις χαμένες ευκαιρίες της και δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 3-5-2 κατέβασε τον Παναιτωλικό ο Γιάννης Πετράκης. Στο τέρμα ο Τσάβες και οι Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς στην τριάδα των στόπερ. Μαυρίας, Τορεχόν τα δύο μπακ χαφ, Λουίς, Μπουζούκης, Μπελεβώνης οι τρεις του άξονα και οι Ρόα, Λομόνακο στην επίθεση

Διάταξη 4-2-3-1 για τον Βόλο από τον Σάββας Πουρσαϊτίδη. Στο τέρμα ο Κόβατς και οι Σούντγκρεν, Κορρέα, Καλογερόπουλος, Φεράρι στην άμυνα Γκλάβτσιτς, Μπερναντού στα χαφ, μεσοεπιθετική τριάδα οι Μεντιέτα, Μύγας, Κόμπα και σέντερ φορ ο Κόσζτα.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά, με τον Βόλο να κυκλοφορεί την μπάλα, ενώ στη συνέχεια πήρε μέτρα στο γήπεδο και ο Παναιτωλικός. Στο 13ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν μια τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Μαυρίας έκανε τη σέντρα σουτ, αλλά ο Μύγας έδιωξε πάνω στη γραμμή. Ο Ρόα πήρε το ριμπάουντ μετά, αλλά τελικά απομάκρυνε ο Κόβατς.

Στο 26’ ο Στάγιτς είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μεντιέτα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι, μια απόφαση βέβαια που σηκώνει κουβέντα αφού ήταν αρκετά αυστηρή από τον διαιτητή. Τα νεύρα δεν έλειψαν στη συνέχεια, όπως και οι κίτρινες κάρτες, ωστόσο η ομάδα του Γιάννη Πετράκη συνέχιζε να έχει τον έλεγχο και με αριθμητικό μειονέκτημα. Τελικά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0).

Στο ίδιο τέμπο κυλούσε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου 45λεπτου. Οι γηπεδούχοι έβγαζαν ενέργεια στις κινήσεις τους χωρίς ωστόσο να απειλούν την αντίπαλη εστία.

Ο τεχνικός του Βόλου, Σάββας Πουρσαϊτίδης θέλοντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του έβαλε τον Άλτμαν αντί του Σούντγκρεν στο 52΄.

Απίστευτη ευκαιρία ο Άλτμαν

Οι Θεσσαλοί βρέθηκαν φάτσα με το γκολ στο 64΄. Ο Μεντιέτα με ζυγισμένη βαθιά μπαλιά έβγαλε τον Άλτμαν σε θέση βολής με τον Ισραηλινό επιθετικό απέναντι από τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να στέλνει την μπάλα απελπιστικά άουτ.

Δοκάρι ο Παναιτωλικός

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Βόλου στο 66΄. Ο Μιγκέλ Λουίς με ευθύβολο σουτ από τα 40 μέτρα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Νέα καλή στιγμή για την ομάδα του Αγρινίου στο 76΄με ευθύβολο σουτ του Μπουζούκη που έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 83΄ήταν η σειρά του Βόλου να απειλήσει με κεφαλιά του Κόντε από θέση βολής που έφυγε άουτ, ενώ στο 85΄διαγώνιο σουτ του Άλτμαν έξω από την περιοχή κατέληξε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Πέναλτι (VAR) και γκολ ο Κόντε (0-1)

Στο 99΄ο Βόλος κέρδισε πέναλτι μέσω του VAR για μαρκάρισμα του Παντελάκη στον Μεντιέτα κι ενώ αρχικά ο ρέφερι σε πρώτο χρόνο δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Κόντε ανέλαβε την εκτέλεση στο 101΄,  βρήκε δίχτυα κι έδωσε τη νίκη (0-1) στο Βόλο.

Ο Παναιτωλικός το πάλεψε σε ένα ματς που έπαιξε για μεγάλο χρονικό διάστημα με 10 παίκτες δεν κατάφερε όμως να συνεχίσει το αήττητο σερί (4 νίκες – 2 ισοπαλίες) που…έτρεχε για έξι αγωνκιστικές.

Ο Βόλος έφυγε με το «τρίποντο» απ΄το Αγρίνιο σε ένα ματς που κινδύνεψε, ωστόσο στο τέλος έδειξε – αγωνιζόμενος με παίκτη παραπάνω – πως…διψούσε περισσότερο για τη νίκη.

Ο διαιτητής Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Γρεβενών) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Στάγιτς, Μπουζούκη, Μεντιέτα, Λομόνακο, Κόσζτα,, Κορέα, Γκλάβτσιτς, Λουίς, Μπακάκη, Σιέλη.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης):  Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας. Λουίς, Μπελεβώνης (84΄Νικολάου), Σίλβα, Μπουζούκης (84΄Κουρί), Ρόα (76΄Ντίας) (88΄Μπακάκης), Λομόνακο (84΄Μάζντεβατς).

ΒΟΛΟΣ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Σούντγκρεν (52΄Άλτμαν), Κορέα, Καλογερόπουλος, Φεράρι (103΄Σμέουλερς), Μύγας, Γκλάβτσιτς, Μπερναντού (103΄Μίλετιτς), Κόμπα (72΄Βιγιαφάνιες), Μεντιέτα, Κόσζτα (72΄Κόντε).