Δεν τον Χ-άλασε η ισοπαλία στις Σέρρες (photos)

Ισόπαλο με σκορ 2-2 έληξε το ματς των Σερρών ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και τον Ολυμπιακό Βόλου, για την 1η αγωνιστική της SL2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Κανίς στο 24′, είχαν δοκάρι με τον Μαρκιόνι τρία λεπτά αργότερα, με τους Βολιώτες να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια με τον Κουντουριώτη στο 31′. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου ο Μπάτροβιτς με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή έκανε την ολική ανατροπή. Ο Πανσερραϊκός πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης με τον Κανίς στο 56′.

Βάσει της γενικής εικόνας του αγώνα οι παίκτες του Γιώργου Βαζάκα μπορούν να αισθάνονται ικανοποιημένοι από τον βαθμό της ισοπαλίας αν και προηγούνταν στο ημίχρονο, 2-1. Οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο διάστημα είχαν τον έλεγχο του αγώνα απειλώντας αρκετές φορές τα καρέ του Ξενοδόχοβ. Αντίθετα ο Ολυμπιακός Βόλου έπαιξε με αμυντικούς προσανατολισμούς, προσπαθώντας να χτυπήσει στην κόντρα.

Επιθετικά ο Ολυμπιακός Βόλου δείχνει να διαθέτει την απαραίτητη ποιότητα ομάδας SL2, όμως η αμυντική του λειτουργία εμφάνισε πολλές αδυναμίες, που πρέπει να διορθώσει στη συνέχεια. Σίγουρα η απουσία των Στάμου και Μαρκοπουλιώτη έπαιξε σημαντικό ρόλο ωστόσο στον αγωνιστικό μαραθώνιο του πρωταθλήματος με παιχνίδια, Τετάρτη-Κυριακή, το βάθος στις λύσεις είναι απαραίτητο.

Το ματς

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά ο Πανσερραϊκός κέρδισε τη μάχη της μεσαίας γραμμής και μετέφερε τη δράση στα καρέ του Ξενοδόχοβ. Το συγκρότημα του Γιώργου Βαζάκα επίλεξε να βγαίνει στην κόντρα, διαθέτοντας επιθετική ποιότητα που θα μπορούσε να τον βάλει σε ρόλο οδηγού.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους καταγράφηκε στο 7’. Ο Ξενοδόχοβ αποσόβησε την παραβίαση της εστίας, διώχνοντας σε κόρνερ την επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Ζέρη. Στη συνέχεια της φάσης η μπάλα θα στρωθεί στον Ζέρη, το σουτ όμως του Βολιώτη άσσου του Πανσερραϊκού κατέληξε άουτ. Στο 12’ ήταν πάλι ο Ζέρης που δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ των φιλοξενούμενων όταν τη συρτή σέντρα του δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Ξενοδόχοβ που έκανε άστοχη έξοδο, όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ο Κόντσι που βρήκε, επίσης, «αέρα».

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να επισκεφτεί τα καρέ των γηπεδούχων. Σέντρα του Ναά από τα αριστερά, ο Σιαφά θα κάνει το αδύναμο πλασέ με τον Καβουσάκη να μπλοκάρει εύκολα. Στο 20’ ο Ζέρης και Φουάσης συνδυάστηκαν στην περιοχή, με τους Βολώτες να διώχνουν πριν ο πρώτος πλασάρει από θέση βολής.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό σημειώθηκε στο 21’. Ο Μπάτροβιτς έκανε «γλυκιά» σέντρα στην καρδιά της άμυνας, με τον Βερνάρδο να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Καβουσάκη.

Δεν τον μάρκαρε «Κανίς» και άνοιξε το σκορ

Στο 24’ ο Πανσερραϊκός άνοιξε το σκορ με τον Κανίς. Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν κόρνερ από τα δεξιά, ο Κανίς έγινε αποδέκτης της μπάλας και αμαρκάριστος επιχείρησε σουτ από μακρινή απόσταση, η μπάλα με την υποψία παρέμβασης του Βερνάρδου ξεγέλασε τον Ξενοδόχοβ και κατέληξε στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν μία ανάσα από το 2-0. Ο Μαρκιόνι εκτέλεσε απ’ ευθείας το φάουλ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Ισοφάριση κόντρα στη ροή του αγώνα

Κι ενώ ο Πανσερραϊκός πίεζε για δεύτερο γκολ, ο Ολυμπιακός Βόλου ισοφάρισε «παγώνοντας» το Δημοτικό Γήπεδο των Σερρών. Ο Μπάτροβιτς έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Κουντουριώτη, που ψύχραιμα πλάσαρε τον Καβουσάκη, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Μετά την ισοφάριση ο Ολυμπιακός Βόλου απέκτησε αυτοπεποίθηση και ισορρόπησε το παιχνίδι.

Ολική ανατροπή

Πριν ο Πανσερραϊκός συνέλθει από την ισοφάριση οι παίκτες του Γιώργου Βαζάκα «ξαναχτύπησαν». Ο Κουντουριώτης έστρωσε όμορφα στον Μπάτροβιτς, ο οποίος στην κίνηση από το ύψος της περιοχής έστειλε με πλασέ την μπάλα στην αριστερή γωνία του Καβουσάκη. Οι Βολιώτες κράτησαν εύκολα το υπέρ τους σκορ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ενώ να σημειώσουμε πως ο Κουκόλης αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι και τη θέση του πήρε ο Δημητρίου.

Ξανά από την αρχή στο 56’

Με τον Πανσερραϊκό αποφασισμένο να αλλάξει τα δεδομένα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Ωστόσο στο 52’ οι Βολιώτες σπατάλησαν ευκαιρία να «κλειδώσουν» το τρίποντο όταν ο Σιαφά με τακουνάκι έστρωσε στον Μπάτροβιτς, το σουτ του Σέρβου όμως κατέληξε άουτ

Στο 55’ ο Κανίς απείλησε με σουτ και ένα λεπτό αργότερα διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και αυτά της ομάδας του, όταν με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Ξενοδόχοβ.

Από την ισοφάριση και μέχρι το τέλος του αγώνα, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν και τρίτο τέρμα ωστόσο το συγκρότημα του Γιώργου Βαζάκα κατάφερε και τους κράτησε εκτός περιοχής κρατώντας ως το φινάλε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι συνθέσεις

Πανσερραϊκός: Καβουσάκης, Γιανναράκης, Κουκόλης (40′ λ.τρ. Δημητρίου), Ζέρης, Πίντο, Κρητικός (68′ Τσιμίκας), Κόντσι (68′ Μέσι), Μαρκιόνι (80′ Καραμπέρης) , Ανάκογλου, Κανίς, Φουάσης (46′ Θεοδωρίδης)
Ολυμπιακός Βόλου: Ξενοδόχοβ, Γραικός, Παπακώστας, Φιλίποβιτς, Ναά, Κόλα, Σκοπελίτης (90′ Ντουάρτε), Μπάτροβιτς (90′ Αμπουμπακάρι), Βερνάρδος, Κουντουριώτης (66′ Χατζηπιρπιρίδης), Σιαφά (80′ Ετογκά).

Διαιτητής: Τσοπουλίδης (Ξάνθης)
Βοηθοί: Βρούζος (Πιερίας), Παραφέστας (Λάρισας)
4ος διαιτητής: Τσιάρας (Καβάλας)
Κίτρινες: Γιανναράκης, Ζέρης-Ναά, Κόλα, Φιλίποβιτς, Ξενοδόχοβ