Η Νίκη το βολιώτικο ντέρμπι – Καμίνι το Κλειστό της Νέας Ιωνίας (video)

Ο Ολυμπιακός Βόλου δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην παθιασμένη Νίκη Βόλου, η οποία έπαιζε σε όλο το παιχνίδι με παίκτη παραπάνω που δεν ήταν άλλος από τον κόσμο της. Χίλιοι και πλέον φίλοι των γηπεδούχων μετέτρεψαν σε καμίνι το γήπεδο, δεν σταμάτησαν να τραγουδούν λεπτό για την ομάδα τους, δημιουργώντας μία φανταστική ατμόσφαιρα, με τους καλαθοσφαιριστές της ομάδας να τους ανταμείβουν με τη νίκη επί του αιώνιου αντιπάλου, αποδίδοντας ταυτόχρονα και όμορφο μπάσκετ.

Η Νίκη προηγήθηκε μέχρι και με 20 πόντους και θα μπορούσε στο τέλος η διαφορά να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις όμως οι προπονητές των γηπεδούχων έδωσαν και πάλι χρόνο στους μικρότερους ηλικιακά παίκτες, δίνοντάς τους τη χαρά της συμμετοχή σ’ ένα παραδοσιακό βολιώτικο ντέρμπι. Εξάλλου και ο Α. Μυριντζής έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Εν τέλει στην κόρνα της λήξης το ταμπλό έδειχνε 84-72 με τους φίλους της Νίκης να αποθεώνουν τους παίκτες.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι και με τρίποντα των Γκοντόπουλου, Ίλτσογλου, προηγήθηκε με 3-10. Στη συνέχεια όμως η Νίκη με ηγέτη τον Κουτίνα, κάλυψε τη διαφορά και προηγήθηκε στο 10′ με 24-18. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοπορία στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός ακολουθούσε και πλησίασε μάλιστα την 3η περίοδο και στους τρεις πόντους, χωρίς όμως την ανάλογη συνέχεια. Η τέταρτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους “κυανόλευκους”, αφού ο Ολυμπιακός ειδικά μετά το 33′ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει κι έχασε φυσιολογικά από την ανώτερη Νίκη.

Εξαιρετικές εντυπώσεις άφησε ο νεαρός Νίκολης, όπως και ο Σπανόπουλος, ενώ ο Κουτίνας με 30 πόντους ήταν ο ηγέτης των “κυανολεύκων”. Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Γουάμπα και Σιμάκης.

Στο ημίχρονο του αγώνα η Ερασιτεχνική Νίκη, τίμησε τους στυλοβάτες των ακαδημιών της, τον προπονητή Αντρέα Τσιριγωτάκη και τον Χρήστο Αθανασιάδη, όπως και την εφηβική της ομάδα που κατέκτησε τον τίτλο στη Μαγνησία.

Στον πάγκο του Ολυμπιακού Βόλου κάθισε ο Αντώνης Μυριντζής, αφού ο Γιώργος Βλιώρας ήταν άρρωστος.

Tα δεκάλεπτα: 24-18, 45-36, 63-55, 84-72
Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης-Παπανικολάου Γ. (Τσιργούλας)
Νίκη Βόλου (Μαύρος-Κοσμάτος): Νίκολης 3 (1), Σπανόπουλος 7 (1), Κουτίνας 30 (4), Λόλας 14, Σαριμπαλίδης 11 (3), Μπουρδάνος 11 (3), Καλλές 2, Σπανόπουλος 2, Ξενιτίδης 4, Σούλης, Σιάνος, Δελεντζές.
Ολυμπιακός Βόλου (Μυριντζής): Αγκρής, Νίκολης, Γκοντόπουλος 11 (3), Μουρατίδης 9, Αναγνωστόπουλος 7 (1), Καραμήτσος, Ίλτσογλου 15 (5), Σταθούρος, Σιμάκης 13 (1), Παρασκευάς 7, Γουάμπα 10.