Ξεκίνημα με ισοπαλία για τον Ολυμπιακό Βόλου στο “εντός” στην Ημαθία

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το ματς της πρεμιέρας του Ολυμπιακού Βόλου στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, με αντίπαλο την ΑΕ Αλεξάνδρειας. Ουσιαστικά οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν εκτός έδρας καθώς στο Στάδιο Τρικάλων της Ημαθίας είχε περισσότερους φίλους των τυπικά φιλοξενούμενων, γεγονός που δεν προκαλεί καμία εντύπωση, μιας και το γήπεδο απέχει μόλις 20 χιλιόμετρα από τη φυσική έδρα των “πράσινων”. Αντιθέτως, το εργάσιμο της ημέρας και τα 185 χιλιόμετρα απόσταση, δεν επέτρεψαν σε πολλούς φίλους του Ολυμπιακού Βόλου να ταξιδέψουν στα Τρίκαλα Ημαθίας.

Το ματς σε γενικές γραμμές ήταν μοιρασμένο με τους τυπικά γηπεδούχους να παίρνουν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η Αλεξάνδρεια ισορρόπησε και πάτησε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο να απειλήσει σοβαρά την εστία του Σιδεράκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με σύμμαχο τον αέρα οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στα πρώτα 25 λεπτά, εκμεταλλευόμενοι την κατακόρυφη πτώση απόδοσης πολλών παικτών του Στέλιου Αρσένου. Κι ενώ η ΑΕ Αλεξάνδρειας πίεζε και ο Ολυμπιακός Βόλου είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο, ήρθε μία φάση που ανέτρεψε την εξέλιξη του αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Βλάχου, με τον Γκουντρουμπή να ευστοχεί και να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ, στο 70ο λεπτό. Το συγκρότημα του Στέλιου Αρσένου έχασε μοναδική ευκαιρία να “κλειδώσει” το ματς με τον Αρσένη και στο 80′ ήρθε η ισοφάριση. Ο Μπάλλας ανέτρεψε τον Δημόπουλο, ο ρέφερι καταλόγισε την παράβαση, με τον Λίτσι να φέρνει το ματς στα ίσια.

Μέχρι το φινάλε οι δύο ομάδες επιδίωξαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, με τον Γκουντρουμπή να χάνει σημαντική ευκαιρία στο 87′. Το σκορ δεν άλλαξε, με το τελικό 1-1 να κρίνεται δίκαιο αποτέλεσμα, βάσει της εικόνας του αγώνα.

24’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Βλάχου από τα αριστερά, με γροθιές απομάκρυνε ο Σιδεράκης

31’ Ο Λίτσι έστρωσε στον Δημόπουλο, το σουτ όμως μέσα από την περιοχή ήταν εντελώς άστοχο

39’ Αδύναμο σουτ του Αρσένη, μπλόκαρε εύκολα ο Τόλιος

45+1′ Σουτ του Παπαδάκου μέσα από την περιοχή, απομάκρυνε σε κόρνερ αμυντικός των φιλοξενούμενων

2ο ημίχρονο

50’ O Πιπιλιάρης πάτησε περιοχή από τα αριστερά, σούταρε στην κλειστή γωνία του Σιδεράκη, με τον πορτιέρε να διώχνει αλλά ο βοηθός να υποδεικνύει άουτ.

62’ Σε κόρνερ των φιλοξενούμενων η μπάλα έμεινε ζωντανή στην περιοχή, με τον Πιπιλιάρη από κοντά να αστοχεί στο σουτ που επιχείρησε

64’ Ο Βλάχος εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Λίτσι έπιασε την κεφαλιά που πέρασε δίπλα από το δεξί παραθυράκι του Σιδεράκη

66’ Σουτ του Παπακώστα μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Τόλιου

70’ 1-0 ο Ολυμπιακός Βόλου. Ο διαιτητής βλέπει το χέρι του Βλάχου και δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Γκουντρουμπής εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για το 1-0 του Ολυμπιακού Βόλου

77’ Σουτ του Αρσένη από το ύψος του πέναλτι, ψηλά άουτ η μπάλα

79’ Σουτ του Βλάχου από πλάγια θέση, δεν αιφνιδιάζεται ο Σιδεράκης που διώχνει σε κόρνερ

80’ 1-1 η ΑΕ Αλεξάνδρειας. Ο Μπάλλας ανατρέπει τον Βλάχο με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι. Ο Λίτσι με εύστοχη εκτέλεση διαμορφώνει το 1-1.

87’ Προβολή του Γκουντρουμπή σε πάσα του Κατσαγεωργίου, ψηλά άουτ η μπάλα

Ολυμπιακός Βόλου: Σιδεράκης, Ζέρης, Καμπέρης, Παπακώστας, Γιαννίτσης, Αναστασίου (51’ Κατσαγεωργίου), Αρσένης, Ματέα  (90′ Τσιακίρης), Γκουντρουμπής, Παπαδάκος, Μπάλλας (82′ Μπουμπούκης)

​​ΑΕ Αλεξάνδρειας: Τόλιος, Καρασαρίδης (55’ Χλιαρόπουλος), Βλάχος, Τασιόπουλος, Τσιρίδης, Καγκελίδης (76’ Καψάλης), Σωτηράκης, Αβραμόπουλος, Πιπιλιάρης, Δημόπουλος, Λίτσι