Πέρασε με τεσσάρα από το Πανθεσσαλικό ο ΠΑΟΚ | Τα highlights (video)

SUPERLEAGUE 2024-2025 / ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ - ΠΑΟΚ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Βόλος έχασε πέναλτι και την ευκαιρία να αλλάξει τις ισορροπίες του αγώνα μόλις στο 3′ και στη συνέχεια παραδόθηκε στις ορέξεις του ΠΑΟΚ

Ο Κοτάρσκι έπιασε πέναλτι στο 3’ και σήμανε την… αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ, με την ομάδα του Λουτσέσκου να βγάζει «γούστα» επιθετικά και να περνά με το εκκωφαντικό 4-1 από τον Βόλο πριν τη Γαλατά!

Ο ΠΑΟΚ πέρασε σαν… σίφουνας από την έδρα του Βόλου και με ένα εύκολο 4-1 πήρε το τρίποντο που τον τοποθετεί έστω και προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας, στην 5η αγωνιστική της Stoiximan Super League.Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση, με τον Κορτάσκι να κρατέι όρθιο τον Δικέφαλο και στην κεφαλιά του Κόντε στο 1’, αλλά κυρίως στο πέναλτι του Άλτμαν στο 3ο λεπτό.

Εκείνη ήταν και η στιγμή που οι Θεσσαλονικείς «ξύπνησαν» και ξεκίνησαν την ασφυκτική πίεση στα καρέ του Βόλου.

Ο Σβαμπ από τα 11 βήματα έκανε το 1-0 στο 24ο λεπτό, ενώ ο Βόλος έμεινε με 10 μετά την δεύτερη κάρτα που αντίκρισε ο Φεράρι στο 34’. Ο Μουργκ διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του, μέχρι ο Μεντιέτα να μειώσει σε 2-1. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν όμως μόνο αυτό, με τον Τάισον (60’) και τον Τσάλοφ (89’) να διαμορφώνουν το τελικό 4-1.

Στο… μυαλό των κόουτς
Ο Βόλος παρατάχθηκε με 4-3-1-2, με τον Κόβατς κάτω από την εστία και τους Μύγα>, Καλογερόπουλο, Μίλετις, Φεράρι την τετράδα στην άμυνα. Στο κέντρο ο Γκόμεζ παρέταξε τους Γκλάβσιτς, Μπερναντού, Ασεκνούν και σε πιο ελεύθερο ρόλο μπροστά τους τον Μεντιέτα. Μοναδικοί προωθημένοι ήταν οι Πέδρο Κόντε και Όμρι Άλτμαν.

Ο ΠΑΟΚ από την άλλη πλευρά «κατέβηκε» με τον κλασσικό του σχηματισμό 4-2-3-1, με τον Κορτάσκι κάτω από τα γκολπόστ. Φανέλα βασικού δίπλα στον Κεντζιόρα πήρε ο Κόλεϊ, με τους Μπάμπα και Σάστρε να αναλαμβάνουν το αριστερό και δεξί άκρο της άμυνας αντιστοίχως. Σε ρόλο «κόφτη» ήταν ο Σβαμπ, με τον Καμαρά να είναι στο πλευρό του. Στα αριστερά της επίθεσης μπήκε ο ΠΑΟΚ, με τον Ντεσπόντοφ στα δεξιά, με τον Μούργκ πίσω από τον Τισουντάλι που ανέλαβε τον ρόλο του σέντερ φορ.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο από τα πρώτα του λεπτά. Μόλις στο πρώτο λεπτό, ο Κόντε από κοντά δεν κατάφερε να κερδίσει τον Κοτάρσκι, ενώ ο Γκλάβτσιτς στη συνέχεια σούταρε πάνω στα σώματα. Στην ίδια φάση ωστόσο ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα για πάτημα του Καμαρά στον Άλτμαν.

Ο Άλτμαν ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ ήταν σωτήριος με την απόκρουσή του. Ο Δικέφαλος πάτησε γκάζι με τον Μουργκ να έχει καλή στιγμή στο 8′, ενώ ο Τισουντάλι λίγα λεπτά αργότερα δεν νίκησε τον Κόβακς από θέση τετ α τετ στα αριστερά της περιοχής.

Στο 23ο λεπτό, ήταν σειρά του ΠΑΟΚ να κερδίσει πέναλτι. Ο Τάισον βρήκε τον Μπάμπα στα αριστερά, εκείνος γύρισε στην περιοχή, ψάχνοντας τον Ντεσπόντοβ, ο οποοίος ανατράπηκε από τον Φεράρι, με τον Τσαγκαράκη να δείχνει πέναλτι. Ο Σβαμπ εκτέλεσε και νίκησε τον Κόβακς για το 1-0 του Δικεφάλου.

Οι γηπεδούχοι δοκίμασαν να απαντήσουν με ένα άστοχο σουτ του Ασεχνούν εκτός περιοχής . Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τον Βόλο στο 34′, με τον Φεράρι να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη, έπειτα από ένα μαρκάρισμά του στον Τισουντάλι. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με άστοχο σουτ του Καμαρά, αλλά και μία αποτυχημένη προσπάθεια του Μαροκινού επιθετικού του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος. Στο 49ο λεπτό προειδοποίησε, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουργκ και την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι, έπειτα από την απόκρουση του Κόβακς. Στο 54ο λεπτό ο Δικέφαλος διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Τισουντάλι από τα αριστερά, συνεργάστηκε με Τάισον και Μουργκ, ο Μαντί Καμαρά έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Αυστριακό, εξουδετερώνοντας τον τερματοφύλακα του Βόλου και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Βόλος απάντησε άμεσα, μειώνοντας στο σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Μεντιέτα πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΠΑΟΚ, βέβαια, δεν άργησε να πετύχει κι άλλο γκολ. Ο Γκλάβτσιτς έκανε το λάθος, στέλνοντας την μπάλα στον Τισουντάλι, εκείνος άνοιξε την μπάλα στα αριστερά στον Τάισον, ο οποίος πλάσαρε με τη μία για το 3-1 στο 60ο λεπτό.

Ο Λουτσέσκου διαχειριζόταν το υλικό του ενόψει της αναμέτρησης με την Γαλατάσαραϊ, ωστόσο δεν σταματούσε να απειλεί. Στο 74ο λεπτό είχε καλή στιγμή με τον Κωνσταντέλια, ενώ στο 85′ η κεφαλιά του Καμαρά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 89ο λεπτό ο Τσάλοφ πέτυχε το πρώτο του γκολ, με απροσδόκητο τρόπο.

Ο Κόβατς έτοιμος να εκτελέσει με ελεύθερο, έσπρωξε από μπροστά του τον Ρώσο φορ. Στη συνέχεια εκτέλεσε, με την μπάλα να βρίσκει πάνω στην πλάτη του Τσάλοφ και να καταλήγει στα δίχτυα για το 4-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

• ΒΟΛΟΣ: Κόβακς, Μίλετιτς, Καλογερόπουλος, Μπερνάντου, Μύγας, Γκλάβτσιτς (72′ Κόμπα), Κόντε (61′ Κόζτα), Ασεχνούν (40′ Σμέουλερς), Φεράρι, Άλτμαν (61′ Βιγιαφάνιες), Μεντιέτα
  • ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κετζιόρα, Κόλι, Μπάμπα (68′ Ότο), Καμαρά, Σβαμπ (67′ Κωνσταντέλιας), Ντεσπόντοφ, Μουργκ (67′ Μπακαγιόκο), Τάισον (79′ Σορετίρε), Τισουντάλι (67′ Τσάλοφ)