Σταμάτησε στον Μακεδονικό το σερί της Νίκης

Η Νίκη δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί των νικηφόρων αποτελέσματων, γνωρίζοντας την ήττα από τον Μακεδονικό στη Νεάπολη, με σκορ 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 29′ με τον Ζαφειράκη και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 41′ με αυτογκόλ του Αναστασίου, στην προσπάθειά του να διώξει σε παράλληλη σέντρα του Παναγιωτούδη. Η Νίκη είχε δοκάρι με τον Μοράρ στο 61′ και χαμένο πέναλτι με τον ίδιο πρωταγωνιστή στο 70′. Το γκολ του Κάσσου στο 89′ δεν ήταν αρκετό για να πάρουν έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας οι γηπεδούχοι που έχασαν την ευκαιρία να προσπεράσουν την ΑΕΛ στον βαθμολογικό πίνακα και παράλληλα να προσεγγίσουν την κορυφή.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Στέλιου Μαλεζά αιφνιδίασαν με την απόδοσή τους καθώς με καλή κυκλοφορία της μπάλας απέφυγαν την πίεση που προσπάθησαν να ασκήσουν οι γηπεδούχοι.

Το ματς απέκτησε γρήγορα ρυθμό και η μπάλα μεταφέρονταν με καλές προϋποθέσεις και στις δύο περιοχές. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για τους γηπεδούχους στο 25′ όταν ο Σιμόνι από θέση τετ α τετ μπερδεύτηκε και έδωσε την ευκαιρία στον Μπαχανάκ να του πάρει την μπουκιά από το στόμα.

Στο 29′ οι φιλοξενούμενοι “πάγωσαν” τη Νεάπολη. Ο Ραμίρες από θέση μέσα δεξιά γύρισε παράλληλα με την εστία, με τον Ζαφειράκη να πλασάρει από κοντινή θέση για το 0-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Νίκη “άγγιξε” την ισοφάριση. Ο Ριμπέιρο μέσα στην περιοχή απέφυγε τους αντιπάλους του και από τα τρία μέτρα σούταρε προς την εστία ωστόσο στην γραμμή απομάκρυνε αμυντικός του Μακεδονικού.

Με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει από περιοχή σε περιοχή, συνεχίστηκε το παιχνίδι. Στο 34′ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να χάσουν ακόμη μία ευκαιρία. Ο Γκαραβέλης βγήκε νικητής σε τετ α τετ με τον Σιμόνι κρατώντας στο παιχνίδι τη Νίκη.

Στο 44′ ο Μακεδονικός σε μία ακόμη επικίνδυνη αντεπίθεση σημείωσε και δεύτερο τέρμα. Από κόρνερ της Νίκης οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα με τον Παναγιωτούδη να κάνει συρτή σέντρα και τον Αναστασίου να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, στην προσπάθειά του να κόψει.

Ο Μακεδονικός απείλησε και με τρίτο τέρμα στην αρχή του δευτέρου μέρους. Συγκεκριμένα, στο 47′ Σιμόνι αφού απέφυγε τον αντίπαλό του, σούταρε από καλή θέση, με τον Ανδρέου να βάζει σωτήρια την κόντρα, απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

Στο 53′ την κεφαλιά του Ραμίρες εξουδετέρωσε ο Γκαραβέλης, που ήταν μία από τις τελευταίες επισκέψεις του Μακεδονικού στα καρέ της Νίκης. Από το σημείο εκείνο μέχρι το φινάλε οι γηπεδούχοι εγκαταστάθηκαν στο μισό του Μακεδονικού, προσπαθώντας να βρουν το γκολ που θα τους ξαναέβαζε στο παιχνίδι.

Στο δίλεπτο 57-59′ ο Κρητικός απείλησε με σέντρα “ξυράφι” που δεν βρήκε συμπαίκτη και με σουτ που εξουδετέρωσε ο Περντρέου.

Οι κυανόλευκοι άγγιξαν το γκολ στο 61′. Μετά από πολιορκία της εστίας του Μακεδονικού, ο Μοράρ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στο αριστερό δοκάρι.

Στο 69′ η Νίκη κέρδισε πέναλτι όταν σε σέντρα του Πολίτη η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Τσουκάνη. Ο κ. Μέγας υπέδειξε άμεσα την άσπρη βούλα με τον Μοράρ να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο Ρουμάνος δεν έστειλε την μπάλα σε κάποια γωνία δίνοντας την ευκαιρία στον πορτιέρε του Μακεδονικού να αποκρούσει και να κρατήσει το “μηδέν” στην εστία του.

Η πίεση της Νίκης συνεχίστηκε και απέδωσε καρπούς στο 89′ όταν ο Κάσσος με κεφαλιά σε κόρνερ της ομάδας του μείωσε σε 2-1. Το σκορ δεν άλλαξε στα έξι λεπτά του έξτρα χρόνου με τη Νίκη να γνωρίζει την τρίτη εντός έδρας ήττα της.

Θυμηθείτε το παιχνίδι όπως καταγράφηκε λεπτό προς λεπτό από το live event του goalpost.gr

Νίκη Βόλου (Δ. Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Μπαχανάκ, Ανδρέου, Αναστασίου (56′ Να’α), Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (67′ Τζώρας), Γαβριηλίδης (46′ Λίταινας), Ριμπέιρο, Κρητικός (67′ Πολίτης), Μοράρ

Μακεδονικός (Στ. Μαλεζάς): Περντρέου, Χασάνογλου, Σαραγιώτης, Περέιρα, Τσουκάνης, Χάσεκ (84’ Σανγκινέτι), Παναγιωτούδης, Ραμίρες (84’ Μελετίδης), Ζαφειράκης (64’ Λεωνιδόπουλος), Τσιλιγγίρης (72’ Λυμπεράκης), Σιμόνι (72’ Μπιανκόνι)