Φιλική ήττα για τη Νίκη από τον Πανσερραϊκό – Αισιόδοξα “μηνύματα” από τα πρώτα 30 λεπτά

Η Νίκη Βόλου έχοντας μόλις πέντε μέρες προετοιμασίας γνώρισε την ήττα με 5-0 από τον Πανσερραϊκό, στο πλαίσιο του φιλανθρωπικού τουρνουά για την ενίσχυση του Ορφανοτροφείου της πόλης.

Ο Στέφανος Ξηροφώτος είχε τη δυνατότητα να δοκιμάσει πολλούς ποδοσφαιριστές που δεν έχουν συμβόλαιο ακόμη με τη βολιώτικη ομάδα, βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα απέναντι σε ένα σύνολο που σε λίγες μέρες ρίχνεται στη μάχη της Σούπερ Λιγκ.

Οι κυανόλευκοι ήταν η ευχάριστη έκπληξη του αγώνα για τα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης που είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και έφταναν με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή, κερδίζοντας και πέντε κόρνερ. Μετά το μισάωρο ο Πανσερραϊκός εκμεταλλεύτηκε την κούραση και την χαλάρωση στην αμυντική λειτουργία των παικτών της Νίκης, πετυχαίνοντας δύο τέρματα μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Συγκεκριμένα, ο Πανσερραϊκός στο 33′ άνοιξε το σκορ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπετανκόρ, το οποίο κέρδισε ο Σαλαζάρ που ανατράπηκε πριν βγει τετ-α-τετ με τον Σούλη.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Πανσερραϊκό μπροστά στο σκορ με 2-0 χάρη στο τέρμα του Ντέλετιτς. Μία φάση που ξεκίνησε από την ωραία ατομική ενέργεια του Μπετανκόρ, ο οποίος προσπάθησε να κάνει το σουτ, τελικά η μπάλα έφτασε στον Ντέλετιτς και εκείνος με πλασέ από κοντά διπλασίασε τα τέρματα των «λιονταριών».

Με τις πολλές αλλαγές του ημιχρόνου, οι Σερραίοι πέτυχαν ακόμη τρία τέρματα. Ο Άλεξιτς ανέβασε τον πήχη του σκορ στο 60′ για το 0-3 ενώ πέντε λεπτά μετά ήρθε η συνέχεια με τον Κατσουλίδη για να γίνει το 0-4. Το τελικό 0-5 διαμορφώθηκε από τον Τόμας που νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρε με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ και ολοκλήρωσε τη νίκη των «λιονταριών».

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στέφανος Ξηροφώτος): Σούλης, Οικονομόπουλος, Χριστόπουλος, Κούφας, Βλάχος, Μαρτίνεζ, Βερνάρδος, Λίταινας, Τζιώρας, Τσιλιγγίρης, Σπυρίδης. Έπαιξαν και οι: Μισυρλής, Ξανθόπουλος, Μπράιαν, Κουτσιμπάνας, Κωστόπουλος, Σαλαμούρας, Δούμτσης, Μποριέ, Μαρκ, Βοριαζίδης, Τζιάνης, Σταυρόπουλος, Καπέρδος.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκουγκεσασβίλι (60′ Κατσίκας), Κουτσογούλας (46′ Κατσουλιδης), Πεταυράκης (46′ Διαμαντής), Καρασαλίδης (46′ Καραμανώλης), Μπέργκστρεμ (46′ Χαντάκιας) (75′ Βασιλάκος), Λιάσος (46′ Περούτσι)(82′ Αλειφερόπουλος), Στάικος (46′ Καπτούμ), Σαλαζάρ (46′ Σοφιανός), Ντέλετιτς (46′ Μασκανάκης) (82′ Σαλβάνος), Χατζηστραβός (46′ Τομάς), Μπετανκόρ (46′ Άλεξιτς)